NASA, İsrail’in Ay’a çakılan uzay aracını görüntüledi

NASA’nın Ay yörüngesinde misyon yapan uydusu Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), Ay’ın yüzeyine çakılan Beresheet isimli uzay aracının düştüğü bölgeyi görüntüledi. İsrailli şirket SpaceIL tarafından geliştirilen Beresheet geçtiğimiz ay Ay’a iniş yapmayı denemiş lakin başarısız olmuştu.

NASA tarafından bugün yayınlanan fotoğraflarda Beresheet’in çakıldığı bölgede önemli değişimlerin olduğunu görebiliyoruz. Düşüş bölgesinde büyük beyaz bir iz ve ortasında da koyu renkli bir leke oluşmuş. Uzay ajansı ayrıyeten uzunca bir kuyruk kısmının da görülebildiğine dikkat çekiyor. Beyaz kuyruğun Beresheet’in iniş açışıyla uyumlu olduğu belirtiliyor.

Hususla ilgili birtakım açıklamalar yapan NASA yetkilileri,”LRO’nun çektiği fotoğrafta çarpma bölgesine ilişkin yaklaşık 10 metre genişliğinde koyu bir iz görülüyor. Sert çarpmanın tesiriyle yüzeyde bir pürüzlenme olmuş. Pürüzlenmiş yüzey, pürüzsüz düz yüzeye nazaran ışığı daha az yansıttığı için koyu renkli görünüyor.” sözlerini kullandı.

Lunar Reconnaissance Orbiter, fotoğrafı 22 Nisan’da yüzeyden yaklaşık 90 kilometre yükseklikte çekmiş.

Tarihi muvaffakiyet kıl hissesi kaçmıştı

Beresheet uzay aracının 11 Nisan’da Ay’ın yüzeyine iniş yapması denemişti. SpaceIL uzay aracının motorlarında yaşanan bir teknik sorun nedeniyle vazifenin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Beresheet’in ana motorunun yüzeyden birkaç kilometre yükseklikteyken durduğu ve hasebiyle iniş için gereğince yavaşlayamadığını belirtiliyor. Beresheet saatte yaklaşık 500 kilometre süratle yüzeye çakılmış.

Kâr maksadı gütmeyen bir şirket olan SpaceIL’nin tek bir kuruluş hedefi vardı: Ay’a iniş yapabilen birinci özel şirket olmak. Şirket İsrail’de bir “Apollo etkisi” oluşturmak ve genç beyinlere bir ilham kaynağı olmak istiyordu. Morris Kahn, her ne kadar başarılı bir iniş gerçekleştirememiş olsalar da yeniden de ülkede istedikleri bu etkiyi oluşturabildiklerini söylüyor

Beresheet (İbranicede Tekvin yani Tevrat’ın birinci kitabının ismi), Cape Canaveral Uzay Üssü’nden 22 Şubat’ta kalkışa geçmişti. SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılan müşahede aracı Ay’ın yörüngesine geçiş yapmadan evvel bir buçuk ay boyunca Dünya yörüngesinde kaldı. 4 Nisan prestijiyle Ay’ın yörüngesine yerleşen araç 11 Nisan’da da yüzeye iniş yapmayı denemişti. 

Başa dön tuşu