Basınçlı havayla çalışan yumuşak robotlar geliyor

“Yumuşak Robot” tabiri bulunduğu ortamın biçimini alabilen yahut ulaşılması güç yerlere ulaşabilen, polimer ya da plastik türevleri materyallerden üretildikleri için çok daha kıvrak, biyo-uyumluluğu yüksek, daha hafif ve daha az güç gerektiren robotlar için kullanılıyor.

Bu çeşit robotların sahip olduğu en büyük dezavantajların başında ise makinelerin çalışırken gereksinim duyduğu farklı birçok kablo kullanma mecburiliği geliyor. Bu çeşit çoklu denetim sistemleri, yumuşak robotları için bir yere bağlı kalma zaruriliği getirdiğinden makineler istek edilen özgürlükte kullanılamıyor.

 

Durumun farkında olan Harvard Üniversitesinde misyon yapan araştırmacılar, karşı karşıya oldukları karmaşıklığı azaltmak ismine yeni bir sistem geliştirmişler. Basınçlı havanın kullanıldığı bu metot sayesinde çoklu denetim sistemlerinden kurtulmayı başaran grup, test için kullanılan bir robotu tek bir kaynak üzerinden hareket ettirebilmiş.

Tek bir hava pompasını robotun üzerinde bulunan farklı büyüklükteki tüplere bağlayan araştırmacılar bu sayede, robotun ayaklarının ne biçimde hareket edebileceğine karar verebiliyor. Hacim akış suratının (sıvının bir objenin içinden geçerken karşılaştığı direnci gösteren derece) denetim edildiği metot ile tıpkı ölçüde havanın pompalandığı tüpler büyüklükleri sebebiyle havayı farklı oranda iletiyor ve bu sayede robot istenilen biçimde harekete geçirilebiliyor.

Gerçek hayatta kullanmak için daha erken 

Deney için üretilen dört ayaklı test robotu, şu an için harici bir hava kaynağına gereksinim duyuyor ve şimdi pratikte kullanılmaktan çok uzak. Lakin robotun dizaynındaki sadelik ve kullanılan modüllerin azlığı, yumuşak robotlarla ilgili ön yargıları yıkabilecek cinsten. 

Ekip önderi Katia Bertoldi deney ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çalışmamız, hacim akış suratı kavramının sıvımsı yumuşak robotların kolay bir biçimde hareket ettirilmesi manasında bir birinci olma özelliğini taşıyor. Çalışmamızda sunduğumuz metodun, hiçbir yere bağlı olmadan hareket edebilen yumuşak robotların geliştirilmesine önderlik edeceğini düşünüyoruz.” sözlerini kullanmış.

Bahsi geçen robotun nasıl hareket ettiğini aşağıdaki görüntüde izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu