Makyajlı Opel Astra tanıtıldı: Gelmiş geçmiş en verimli Astra

Yeni jenerasyon Opel Astra’nın 2021 yılında üretime gireceğinin duyurulmasının akabinde merakla beklenen makyajlı kasanın haberi de bugün geldi. Makyajlı Opel Astra tasarım alanında küçük, teknoloji ve motor tarafında ise hayli değerli yeniliklerle tanıtıldı. Altı çizilen nokta ise makyajlı Opel Astra’nın şimdiye kadarki en verimli Astra olması.

Makyajlı Opel Astra’nın CO2 emisyonu %19 oranında düşürülmüş. Ayrıyeten tamamı Euro 6d uyumlu yeni jenerasyon motorlar sayesinde yakıt tüketimi de aşağı çekilmiş. Kelam konusu motorlar ortasında PSA kaynaklı 1.2 litre üç silindirli turbo akaryakıtlı ünite bulunuyor. Bu ünitenin 110 beygir güç – 195 Nm tork, 130 beygir güç – 225 Nm tork ve 145 beygir güç – 225 Nm tork üreten versiyonları mevcut.

Bunun yanı sıra bir de 145 beygir güç ve 236 Nm tork üreten 1.4 litre akaryakıtlı motor bulunuyor. Düşük hacimli motorlar 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilirken, 1.4 litre motor ise 7 ileri CVT ile satın alınabiliyor.

Opel tarihinde bir birinci: 9 ileri otomatik şanzıman

Makyajlı Opel Astra’nın dizel kanadında ise yeniden PSA kaynaklı 1.5 litre üç silindirli turbo motorlar görüyoruz. Kelam konusu motorun üç farklı versiyonu mevcut. Giriş seviyesinde 105 beygir güç ve 160 Nm tork üretirken, bir üst düzeyde 122 beygir güç ve 300 Nm tork üretiyor. Bu iki versiyon da 6 ileri manuel şanzımanla kombine ediliyor.

Dizel-otomatik arayanlar için de Opel tarihinde bir birinci olarak 9 ileri otomatik şanzıman sunuluyor. Bu şanzımanın eşlendiği dizel motor 122 beygir güç ve 285 Nm tork üretiyor. Akaryakıtlı motorların yakıt tüketimi WLTP ölçümlerine nazaran 100 km’de 5.2 ile 5.9 litre ortasında değişirken, dizel motorlarda bu bedeller 100 km’de 4.4 ile 5.3 litre ortasında seyrediyor.

“Makyajlı Opel Asta, aerodinamik konusunda sınıf lideri”

Makyajlı Opel Astra ile ilgili dikkat çeken noktalardan biri de aerodinamik konusu. Rüzgar tünelinde ağır mesai harcayan şirket, hava sürtünme katsayısını hatchback modelde 0.26, station wagon türevinde ise 0.25 Cd’ye çekmeyi başarmış.  

Makyajlı Opel Astra’ya kablosuz şarj ünitesi, Bose ses sistemi ve ısıtmalı ön cam gibi opsiyonlar eklenmiş. Tıpkı vakitte araçları, yayaları ve trafik işaretlerini algılayan dijital ön kanera da makyajlı Opel Astra’nın donanımları ortasında yerini almış. Geri görüş kamerasının kalitesi arttırılırken, bu kameranın birlikte çalıştığı yeni Multimedia Navi Pro bilgi-eğlence sisteminin arayüzü daha akıllı, süratli ve sezgisel hale getirilmiş.

Makyajlı Opel Astra’nın multimedya sistemi Multimedia Radio, Multimedia Navi ve Multimedia Navi Pro isminde üç farklı versiyona sahip ve son versiyonda 8 inç dokunmatik ekran bulunuyor. Dijital sürat göstergesine sahip yeni gösterge paneli de donanımlar ortasında. Makyajlı Opel Astra’nın satışa sunulacağı tarih ve fiyatı şimdi bilinmiyor.

Foto Galeri | 10 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu