Volvo, otonom kamyonlarında NVIDIA’nın DRIVE platformunu kullanacak

Volvo ve NVIDIA’nın yaptığı basın duyurusunda iki şirketin otonom araçlarda kullanılmak üzere geliştirilecek yapa zekâ için iştirake gittikleri duyuruldu. Böylelikle Volvo, toplu taşımadan madenciliğe kadar uzanan geniş bir araç yelpazesinde NVIDIA’nın DRIVE platformundan yararlanacak.

Göteborg ve Silikon Vadisi’nde konuşlandırılacak mühendislik takımlarının DRIVE AGX Pegasus platformunu kullanarak araç içi yapay zekâ hesaplamaları üzerinde çalışacakları, ayrıyeten DRIVE AV yazılım paketi ile rota planlama, 360 derecelik sensör hesaplamaları ve haritada yer konumlaması üzere süreçlerin yapılacağı duyurulmuş.

Volvo Kümesinin NVIDIA teknolojisini şoför takviye sistemlerinden tam otonom araç ve makinalarda kullanacağı tabir ediliyor. İnsan faktörünün denklemden çıkarılması sayesinde 24 saat hizmet verebilecek otonom kamyonların, yalnızca ABD’deki lojistik maliyetlerini %45 oranında azaltacağı ön görülmüş. McKinsey danışmanlık şirketine nazaran bu sayı 85 ila 125 milyar dolar ortasında bulunuyor.

NVIDIA otonom araç teknolojisi kapsamında ortalarında Volkswagen, Mercedes-Benz ve Toyota üzere firmalarında da olduğu üreticilerle iş birliği yapmış durumda. Hatırlanacağı üzere şirket uzunca bir müddet Tesla’nın araçlarına da yonga dayanağı vermiş, fakat Tesla’nın kendi yongasını üreteceğini açıklaması üzerine iki şirket ortasındaki paydaşlık son bulmuştu.

Başa dön tuşu