Kimliği belirsiz kişiler, 3D yazıcılar için ateşli silah modelleri yayınlanıyor

Ateşli silah hayranı bireylerce kullanılan bir ağ, 3D yazıcılarda silah üretmek için gereken evrakları internet ortamında paylaşıyor.

Wired sitesinde yer alan bilgilere nazaran durum sanılandan çok daha karmaşık. Siteye nazaran bahsi geçen paylaşımları durdurabilecek hiçbir güç bulunmuyor.

 

Wired, paylaşımların yapıldığı ağın bir üyesi ile yaptığı röportaja da yer vermiş. Ivan the Troll takma ismiyle bilinen üniversite çağındaki şahıs kendinden emin bir halde, “Eğer devlet peşime düşmeye niyetliyse, evvel gerçek kimliğimi ortaya çıkarmalı.” açıklamalarında bulunmuş. Ivan, kendisinin bu işi yapan ve kendisiyle tıpkı fikirde olan yüzlerce şahıstan yalnızca biri olduğunu söz ediyor.

ABD maddelerine nazaran ferdî silahlanma kabahat sayılmadığı için 3D yazıcılarla üretilmiş silahlar konusunda da beşerler, var olan maddelerin açıklarını bulmayı öğrenmiş.

Herkese açık bir sistem 

Ortalama bir 3D yazıcıya sahip rastgele bir kimsenin indirebileceği bir CAD evrakıyla üretebileceği silahlarla ilgili en çok kaygı uyandıran konuların başında ise; kelam konusu “herhangi bir kimsenin” yasal nedenlerle silahlardan uzaklaştırılan şahısları da içerebileceği gerçeği geliyor.

Ivan the Troll, mevcut kanunların etrafından dolanmakta bir beis görmediğini tabir ederken, binlerce insanın 3D yazıcılarla silah tasarladığını belirtmiş. Ivan’a nazaran ortada kendilerini durmaya ikna edecek bir sebep de bulunmuyor.

Ivan’a nazaran silah edinmek, doğal bir hak. Silah savunucusu kendini, “Polislerin seni denetim etmek için kullandığı yasal güce, senin de sahip olabilmen gerekiyor.” kelamlarıyla savunuyor.

Başa dön tuşu