Crew Dragon uzay kapsülünün neden infilak ettiği ortaya çıktı

Nisan ayının sonu hakikat SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı bir “anomali” yaşamış ve olay sonucu araç infilak ederek yok olmuştu. Şirket, kazayı müteakip uzay aracında nelerin aksi gittiği ile ilgili bir soruşturma başlatmıştı.

SpaceX uzay aracı ile ilgili yaptığı araştırmayı sonunda tamamladı ve aracın infilak etmesine bir bileşende meydana gelen sızıntının neden olduğu tabir edildi. Şirkete nazaran sorun, Crew Dragon uzay aracının acil durum iptal sisteminden kaynaklanıyor. Sistemde bir dizi itici bulunuyor ve bunlar fırlatma sırasında oluşabilecek bir sorun sonucunda kapsülü ana roketten ayırmak için devreye giriyor.

 

Şirkete nazaran bu iticilerde bulunan bir valfte meydana gelen sızıntı, nitrojen tetroksit (NTO) ismi verilen sıvı oksitleyicinin yüksek basınçlı helyum tüplere girmesine neden olmuş. Buradaki titanyum valfe yüksek süratle çarpan NTO, valfin ateş almasına ve sonrasındaki patlamaya sebebiyet vermiş.

Oksitleyici ile titanyumun ortasındaki reaksiyonun beklenmedik olduğunu söz eden SpaceX uçuş güvenliği müdürü Hans Koenigsman, sızıntıya neden olan valfin ise dâhili sızıntı sıkıntıları yaratabileceğinin bilindiğini vurgulamış. Bunun bir tasarım sorunu olduğunu kabul eden Koenigsman, “bileşenlerin bu türlü bir tepkiye girmemeleri gerekiyordu. Fakat bu kaza sonrası dersimizi aldığımızı ve Crew Dragon’u çok daha inançlı bir araç haline getireceğimizi söyleyebilirim.” demiş.

Söz konusu problemli valflerin daha emniyetli olduğu bilinen ve patlama diski (sistemi çok basınçtan yahut potansiyel olarak ziyan görmekten koruyan, tekrar kapamayan bir basınç tahliye emniyet cihazı) ismi verilen modüllerle değiştirileceğini tabir eden Koenigsman, Crew Dragon kapsülünün tekrar ne vakit havalanacağı ile ilgili bir bilgiyi ise maalesef veremiyor. Lakin SpaceX yetkilileri en erken uçuşun 2020 yılı başlarında olabileceği konusunda optimist davranıyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu