Alkar ve Sarp ile donatılan ‘BMC Vuran’, TSK envanterine girdi

BMC’nin uzun yıllar evvel dizaynına başlayıp IDEF 2011’de sergilediği BMC Vuran, revizyonların akabinde birinci kere TSK envanterine girdi. 20 adet Vuran, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

BMC Vuran, çok emelli kullanıma uygun tasarlandı. Terörizmle gayret ve hudut misyonları kapsamında, hassas nokta yahut tesis muhafaza, karakollar ortası devriye, konvoy müdafaası, bölge, nokta ve yol keşfi, fiziki hudut emniyetinin sağlanması vazifelerinde kullanılacak.

 

Türkiye’nin birinci ulusal otomatik havan silah sistemi Alkar, BMC Vuran’a entegre edildi. Ayrıyeten Sarp Silah Sistemi de bu araçlara entegre edilebiliyor. Alkar ve Sarp Silah Sistemlerine ahengi, BMC Vuran’ı envanterdeki öteki araçlardan ayırıyor.

BMC Vuran, 9 kişi işçi kapasitesi, yüksek müdafaa ve hareket kabiliyeti ile dikkat çekiyor. Saatte 110 kilometre sürate ulaşıyor. 4 çeker sisteme sahip Vuran, yüzde 60 dik eğim tırmanma, yüzde 30 yan eğim ve 80 santimetre sudan geçebiliyor. V taban monokok tipte gövde, balistik tehditlere karşı muhafaza ve şok emici koltuklar, otomatik 6 ileri şanzıman da öteki özellikleri ortasında.

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığına 512 adet, Jandarma Genel Komutanlığı’na 200 adet ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı için 1 adet BMC Vuran tedarik edilecek.

Başa dön tuşu