Wing, drone pilotları için tasarlamış olduğu OpenSky uygulamasını tanıttı

 

Bu yılın ilkbahar mevsiminde bir Alphabet iştiraki olan Wing LLC, FAA sertifikası alan birinci dronelu teslimat şirketi oldu ve şirket Avustralya ile Helsinki’de dronelu teslimat hizmetini muvaffakiyetle başlattı.
Bugünlerde Wing‘in başlangıçtakine oranla çok daha fazla sayıda droneu hizmet verdiğinden ötürü, şirketin onları inançta tutacak ve mobilizasyonlarını sağlayabilecek yeni bir yola gereksinimi vardı. Wing, dronelar için hava trafiği denetim sistemi olarak hizmet edecek olan OpenSky uygulamasını resmen tanıttı.
 
Tamamen fiyatsız olan uygulama şu an Avustralya’da kullanıma açılmış durumda ve hem iOS hem de Android kullanıcıları erişebiliyor.
Şirket, bir blog yazısında uygulamanın drone pilotlarının havacılık kurallarına uymalarına ve uçuşları inançlı, tesirli bir formda planlamalarına yardımcı olmak için kullanılacağını açıkladı. Uygulamanın Avustralya’da kullanıma açılan versiyonu, hava alanı kısıtlamaları, tehlikeli durumlar, havaalanlarına/heliportlara yakınlığı ve daha pek çok kritik durumu listeleyen bir denetim listesi içeriyor.
Aslına bakarsanız Wing, dronelar için hava trafiği denetim platformu üzerine çalışan tek şirket değil. NASA kendi sistemi üzerinde dört yıl çalıştı ve gelecek yıldan itibaren tüm DJI uçakları yakınlarındaki uçakları ve helikopterleri tespit edip uyarabilecek. Ford bile kendi drone izleme sistemini ortaya koydu.

OpenSky’ın ABD’de başka bölgelerde kullanıma açılıp açılmayacağı bilinmiyor, tek bildiğimiz Wing bu yıl Güneybatı Virginia’da iniş denemesi denemesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Başa dön tuşu