Facebook Libra resmen tanıtıldı

Sosyal ağ devi Facebook’un bir yıldır üzerinde çalıştığı blok zinciri teknolojisi ve kripto para ünitesi Libra tanıtıldı. Geniş bir şirket takviyesine sahip olan Facebook Libra kurucusu Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu.

Facebook Libra nedir?

Facebook Libra ismindeki yeni kripto para gerçek kıymetlere dayanıyor. Yani USDT yahut USD PAX üzere istikrarlı olarak bilinen ve küresel olarak kabul edilmiş bir kripto para olacak.

Libra parası için Libra Association isminde bir teşebbüs kuruldu ve geniş bir ortak listesi tarafından katkı yapılıyor. Visa, Uber, Coinbase üzere pek çok dev firmanın bu teşebbüste olacağı belirtiliyor. Teşebbüse katılmak için 10 milyon dolar bağış yapmak gerekiyor. Paranın denetimi İsviçre merkezli bu teşebbüste olacak. Libra Blockchain ise blok zincirinin ismi olacak. Zincirin Apache 2.0 lisansı altında açık kaynak olarak geliştirileceği söz ediliyor.

 

Facebook Libra için bir borsa satışı yahut açık satış olmayacağı tabir ediliyor. Firma Calibra isminde bir cüzdan uygulamasını kullanıma sunacak ve Libra gönderimi bu cüzdandan yapılacak. WhatsApp ve Facebook Messenger uygulamalarına cüzdan entegre edilecek. Ayrıyeten Uber üzere ortaklar Libra parasını kendi hizmetlerinde kullanacaklar.

Libra Birliği bu yılı nabız yoklama ve test süreci ile geçirecek. Ana zincir ağının tanıtılması ve kullanıma sunulması ise 2020 yılını bulacak. Vakit içerisinde Libra kripto parasının yaygın kullanıma geçmesi bekleniyor. Facebook Libra tanıtımı sonrasında kripto para piyasasında bir hareketlilik olduğunu söyleyemeyiz.

 

Başa dön tuşu