Dünyanın en büyük elektrikli feribotu 2025’te geliyor

Elektrikli otomobillerden sonra artık gözler elektrikli toplu taşıma araçlarına çevrilmiş durumda. Bu bağlamda kıymetli bir adım Avustralyalı feribot üreticisi olan Incat Tasmania’dan geliyor. Firma, dünyanın en büyük elektrikli feribotunu hazırladığını duyurdu.

En büyük elektrikli feribot 2025’te denizde

Yüksek süratli katamaran feribotlarının üreticisi olan Incat Tasmania, bir mühlet evvel yaptığı açıklamada dünyanın en büyük elektrikli feribotunu 2025 yılına kadar hazır pozisyona getireceklerini duyurdu. INCAT HULL 096 adlı feribot tamamlandığında 130 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğinde olacak. Toplamda mürettebat dahil 2100 yolcu kapasiteli olan feribot, 226 araçlık da kapasiteye sahip olacak.

Incat, feribotun inşasını tamamladığında ise gemiyi Arjantin merkezli Buquebus‘a teslim edecek. Arjantin ve Uruguay ortasındaki seferlerde kullanılacak olan gemi, yaklaşık 190 km menzile ve 25 deniz mili sefer suratına sahip olacak.

Öte yandan Incat temelinde bu feribotu LNG yakıtlı yapacaktı ancak Buquebus, firmadan gemiyi elektrikli yapmasını talep etmiş. Incat Group’un kurucusu Robert Clifford, yepyeni tasarımı elektrikli tahrik sistemiyle değiştirmenin değerli bir yine tasarım gerektirmesine karşın şirketin hafifliği korumak için 500 tonluk ekipman ve yakıt deposunu yaklaşık 400 tonluk pil ile değiştireceğini söylüyor.

Nakliye sanayisi emisyon salınımında değerli hisseye sahip

Nakliye sanayisi her yıl dünya çapında değerli ölçüde karbondioksit salınımı yapıyor. Son bilgilere nazaran bu nakliye kaynaklı karbon salınımı dünya çapında yüzde 3’e denk geliyor. Milletlerarası Denizcilik Örgütü, 2025’ten itibaren inşa edilen yeni gemiler için CO2 emisyonlarını yüzde 30 azaltmayı ve 2030 yılına kadar da ortalama genel filo emisyonlarını yüzde 40 düşürmeyi hedefliyor.

Başa dön tuşu