Küçücük bir mıknatısla dünyanın en güçlü manyetik alanı oluşturuldu

Florida Devlet Üniversitesi Ulusal Manyetik Alan Laboratuvarı araştırmacıları tarafından geliştirilen ve tuvalet kağıdı rulosunu andıran biçime sahip, kalınlığı ise bir santimetreyi geçmeyen mıknatıs sayesinde 45,5 Tesla’lık alan oluşturuldu.
Bu bedel hastanelerde kullanılan ve devasa mıknatıs olarak isimlendirilen MR aygıtının oluşturduğu alanın 20 katı büyüklüğünde. 1999 yılından günümüze kadar en yüksek alan rekoru, yeniden tıpkı laboratuvarda yer alan ve 30 tonluk devasa mıknatısa sahipti. Bu dev mıknatıs 45 Tesla’lık manyetik alan üretebiliyor. Yeni mıknatıs ise sırf 390 gram yükünde.
Seungyong Hahn ve grubu tarafından geliştirilen mıknatısta yeni bir iletken kullanılmış. Az toprak baryum bakır oksit (REBCO-rare earth barium copper oxide) metali kullanan bilim adamları, bu sayede harika iletkenlerden tıpkı yüzeyde iki kat fazla akım geçirmeyi başarabilmişler. Üstelik yeni tasarım sayesinde yalıtkan kullanma ve akımın istikametini değiştirme mecburiliği da ortadan kalkmış. Bu da oluşan alanın gücünü arttırmayı sağlamış.
Araştırmacı grup yeni teknolojiden epey ümitli. Geliştirdikleri küçük mıknatısın, silikonun elektronik dünyasındaki tesirine misal bir dönüm noktası oluşturabileceğini belirtiyorlar. Geliştirici laboratuvar MagLab yöneticisi Greg Boebinger, yenilikçi teknolojinin tıpta teşhis prosedürlerinden parçacık hızlandırıcılarına hatta nükleer füzyon reaktörlerinin çalışma sistemlerinde değişikliğe kadar büyük işler yapabileceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu