İngiltere, gigabit interneti yeni evler için zorunlu hale getirdi

Birleşik Krallık hükümeti tarafından getirilen ve Birleşik Krallık’taki apartmanlara ve apartman dairelerine daha süratli geniş bant kurmayı hedefleyen yasa yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik sayesinde İngiltere’de yeni mülklerin gigabit geniş bant temaslarla inşa edilmesi mecburî hale getirilirken mevcut yavaş kurulumların yükseltilmesi de kolaylaştırıldı.

Gigabit internet zarurî hale getirildi

Verilere nazaran Birleşik Krallık’ta her yıl inşa edilen yeni meskenlerin yaklaşık %12’si yahut yaklaşık 25.300 konut, gigabit interneti destekleyecek altyapıdan mahrum oluyor. Yeni düzenleme meskenleri yapan firmaların gigabit ilişki maliyetleri için konut başına en fazla 2.000 £ harcamasını gerektiriyor. Fakat bu ek maliyet epey zirve bir nokta ve halihazırda varsayımlarına nazaran, yeni meskenlerin yaklaşık %98’i gigabit ihtiyacın kapsamına girecek.

İngiltere’nin Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere nazaran Birleşik Krallık’taki hanelerin yüzde 72‘sinden fazlasında gigabit geniş bant aslında mevcut. 2030 yılına kadar ise Birleşik Krallık genelinde tam gigabit özellikli geniş bant kapsama alanı hedefleniyor. Öte yandan aparman dairelerinde (daire kendisinin olsa bile) oturan bireylerin altyapı yükseltme süreci için bina sahibinden müsaade alması gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme mesken sahiplerine yanıt hakkı için 35 gün mühlet verilecek.

Bilindiği kadarıyla yeni konutlarda gigabit internet zaruriliği getiren tek ülke İngiltere pozisyonunda. İnternet altyapısının yeni binalarda olması Türkiye’de de mecburî lakin bu altyapının gigabit düzeyinde olması üzere bir zaruriliği yok.

Başa dön tuşu