NASA: Mars’a gidenler 2 yıl yaşamak zorunda!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) vazifeli Türk bilim adamı Dr. Umut Yıldız, Mars’a seyahat projesine ait, “Mars’a gidiş en az 6 ay sürecek. Gidenler 2 yıl Mars’ta yaşamak zorunda.” dedi. Yıldız, Ege İhracatçı Birlikleri ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen “Derin uzay misyonlarında bilim” bahisli sunum yaptı.

NASA: Mars’a gidenler 2 yaşamak zorunda!

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü binasında öğretmenlere yönelik gerçekleşen konferansta Yıldız, NASA’nın uzay misyonları hakkında bilgi verdi. Güneşle ilgili çalışmalar kapsamında “Parker Solar Probe” isimli bir araç gönderdiklerini lisana getiren Yıldız, şöyle konuştu:

“Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars’a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021’de kızıl gezegene iniş yapacak. Bunun en büyük özelliği ömür araştıracak. Ayrıntıları çizimleri yapıldı. Çok heyecan verici bir olay. Parça toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde.” 

Mars’a seyahat hakkında da konuşan Yıldız, roketin inşa sürecinin devam ettiğini ve 2 yıl içinde test sürüşünün gerçekleştirileceğini vurguladı. Roketin ucunda 4 kişilik bir kapsülün bulunduğunu hatırlatan Yıldız, “Mars’a gidiş asgarî 6 ay sürecek. Mars’a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda. Zira Mars ile dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor.

Yolculuğun bu periyoda denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars’a ya da Mars’tan dünyaya dönemezsiniz. Mars’a gitmek isterseniz 3 bireyle 3 yıl geçireceksiniz.” diye konuştu.

Başa dön tuşu