Florida eyaleti otonom araçların sürücüsüz test edilmesine izin verdi

Otonom araç teknolojileri geliştirmek birçok firmanın ana odaklarından biri halinde. Hatta firmalar kamuya açık alanlarda araçların testleri yapmaya başladı. Alışılmış ki bu testler için ülkelerden müsaadeler alınması gerekiyor. Kimi ülkeler hiçbir biçimde şoförsüz araç testine müsaade vermezken, kimileri ise başında güvenlik amacıyla bir sürücü bulunması koşuluyla firmaların testlerini yapmasına müsaade veriyor. ABD’nin Florida eyaleti, otonom araç testlerinde güvenlik emeliyle araçta şoför bulunması koşulunu kaldırdı.

Tamamıyla şoförsüz testler

Daha öncesinde farklı ABD eyaletlerinin bu müsaadesi verdiğini görmüştük. Ortalarına Florida da katıldı diyebiliriz. 1 Temmuz tarihinden itibaren Florida’da külliyen şoförsüz araçlar yollara çıkacak. Birçok firmanın otonom araç testlerine uzun vakittir devam etmesine karşın kaza oranının epey düşük olduğunu söyleyebiliriz. Hatırlanan tek büyük kaza Uber’in otonom aracı tarafından gerçekleşmişti.

Tabii ki tekrar de teknolojinin denetimsiz testlere hazırlıklı olup olmadığı hala soru işareti yaratıyor. Fakat firmalar gerekli tedbirleri almadan test yapmayacaktır. Ayrıyeten kimi eyaletlerde bu müsaade neredeyse bir yıldır mevcut lakin rastgele bir kaza haberi gelmedi. Otonom teknolojilerin kendilerini daha süratli geliştirmesi için şoförsüz denenmeleri epey değerli.

Başa dön tuşu