Microsoft, Çin’de donanım üretmeye devam edeceğini açıkladı

Microsoft’un ABD ile Çin hükümeti ortasındaki ticaret savaşı nedeniyle donanım üretimini Çin’den başka ülkelere taşımayı planladığına dair haberler çıkmıştı. Yazılım devi resmi bir açıklama yaparak Çin’deki üretim planlarına alternatif aradığına yönelik tezleri kesin bir lisanla reddetti.
Microsoft şu anda Çin’de Xbox bileşenleri üretiyor. Bu ayın başlarında, Nikkei Asia Review tarafından yayınlanan bir raporda, şirketin iki hükümet ortasındaki ticari görüşmelerden bağımsız olarak, üretim operasyonlarını başka yere kaydırmak istediği öne sürülmüştü. Lakin Microsoft bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını söylüyor.

Çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor

CNET’e açıklama yapan bir Microsoft sözcüsü, Çin’den ayrılma üzere bir niyetlerinin olmadığını belirtti. Çıkan haberlerin Microsoft’un Çin’deki üretim planlarını gerçek bir formda yansıtmadığını söz eden şirket yetkilisi, donanım üretimini farklı bir lokasyona kaydırmalarının kelam konusu olmadığını lisana getirdi.
Nikkei Asian Review’ın geçen haftaki haberinde Microsoft’un Amazon, Google, Hewlett-Packard, Dell, Sony, Nintendo, Asus ve Lenovo ile birlikte Tayvan, Vietnam, Endonezya ve Tayland üzere başka Asya ülkelerinde üretim yapmaya başlayacağı tez edilmişti. 

Başa dön tuşu