NASA’nın uzayda bulunan ve uzaya gönderilecek beş keşif uydusu

Güneş sisteminin geçmişini araştırmak ve başka gezegenler ile bunların uydularında ömrün izlerini aramak amacıyla NASA’nın uzaya gönderdiği keşif uyduları, insanlığa birbirinden bedelli bilgiler gönderiyor. Bu uzay araçlarına yakında fırlatılacak olan Lucy ve The Dragonfly keşif uyduları da eklenecek. Gelin bu uzay araçlarına daima birlikte bir göz atalım.

1. New Horizons

19 Ocak 2006’da uzaya fırlatılan uzay aracı 2015 yılında Plüton’a ulaşmış ve bize yüzeyinde bulunan kalp formundaki buz kütlesiyle birlikte gezegenin fotoğrafını de yollamıştı. Daha sonra tarafını Kuiper Kuşağı’nda bulunan Ultima Thule’ye hakikat çeviren New Horizons 1 Ocak 2019 tarihinde ilgili gök cismine ulaşmıştı. Keşif uydusu 2030’lu yıllarda yakıtı tükenene kadar Kuiper Kuşağı’nı keşfedeceği tabir ediliyor.

2. Juno

5 Ağustos 2011 tarihinde uzaya gönderilen uydu, Jüpiterin geçmişini ve bir gaz devi olarak geçirdiği evrimi araştırıyor. Juno, bu çalışmaların sonunda Jüpiter’in manyetik alanının vakit içinde nasıl değiştiğini ortaya çıkardı. Kelam konusu olay, “uzun vadeli değişim” olarak isimlendiriliyor.

3. Osiris-Rex

Uzay aracı, 8 Eylül 2016’da fırlatıldı. Bennu asteroitine hakikat yola çıkan uzay aracının gayesi Dünya’ya kelam konusu asteroitten örnekler getirmek olacak. Misyonun ise 2023 yılında tamamlanması planlanıyor. Bennu’nun yörüngesinde dönen uzay aracı halihazırda örnek toplanabilecek uygun bir bölge arıyor.

4. Lucy

Ekim 2021’de uzaya gönderilmesi planlanan keşif uydusu, Jüpiter sistemine giderek gaz devi ile birlikte güneşin yörüngesinde dönen ve Truvalı asteroitler olarak bilinen ilkel gök cisimlerini inceleyecek. Truvalıların dış gezegenleri meydana getiren primordiyal (başlangıçtan beri var olan) hususun kalıntıları olduğu biliniyor. Bu misyon sayesinde güneş sisteminin tarihi hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz belirtiliyor.

5. The Dragonfly

NASA’nın duyurusunu geçen ay yaptığı keşif uydusu 2026 yılında fırlatılacak. Satürn’ün en büyük uydusu Titan’da hayat belirtileri arayacak olan uzay aracının maliyeti olarak 850 milyon dolar öngörülüyor. Buzla kaplı Titan’a 2034 yılında varması beklenen uydu, insanlığın en merak ettiği hususlardan birine yanıt bulmaya çalışacak.

Başa dön tuşu