Avrupa yeniden kullanılabilir roket projesine başlıyor

Elon Musk’ın tekrar kullanılabilir roket projesi birinci adımını attığında uzay dalında farklı reaksiyonlar oluşmuş lakin genel olarak bu türlü bir şeyin işe yaramayacağı fikri öne çıkmıştı. Ne var ki bugün o niyette olanlar yine kullanılabilir roket çalışmalarına başlamış durumda.

RETALT nedir?

Bugüne kadar Hindistan, Çin ve Rusya tekrar kullanılabilir roketler konusunda değerli adımlar attı. Artık de Avrupa Komitesi kendi yine kullanılabilir roket projesine yeşil şık yaktı. RETALT ismindeki proje 3 yıl sürecek ve başlangıç için 3 milyon Avro finansman sağlanacak.

Avrupa Komitesi bu sayede dışa bağımlılığı azaltmayı planlıyor. Elbette SpaceX kadar büyük bir proje kelam konusu değil çünkü kıtada uzaya gönderilen roket sayısı hudutlu. Bu bakımdan büyük bütçeler de gerekmiyor. SpaceX ise bir tedarikçi üzere çalıştığı için alanı çok daha geniş.

Uzay dalının yavaş yavaş tekrar kullanılabilir roketlere hakikat geçiş yapması elbette üretimi de olumsuz etkileyecek. Yine kullanılan roketler nedeniyle roket üreticilerinin zahmet yaşamaya başlayacağı söz ediliyor. RETALT projesi ayrıyeten tekli rokete entegre uydu de geliştiriyor.

 

Başa dön tuşu