Brokolinin daha evvel hiç duymadığınız özelliği!

Science Dailynin haberine nazaran, ABD’deki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezinde misyonlu bilim adamları, fare ve insan hücre modellerini kullanarak, brokoli ve Brüksel lahanasının doğal içeriği indol-3-karbinolün WWP1’ye ket vurma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koydu.

Brokolinin daha evvel hiç duymadığınız özelliği!

Araştırma grubundan Pier Paolo Pandolfi, enzime ket vurabilecek doğal içeriğin brokoli ve başka turpgillerde bulunduğunu tabir ederek, “Kanserin gelişimi açısından kritik bir patikaya giren yeni ve kıymetli bir oyuncu keşfettik. Bu patika, tümörün büyümesini denetim eden bir düzenleyici olmanın yanı sıra tedavi seçenekleriyle maksat alabileceğimiz bir Aşil topuğu.” değerlendirmesini yaptı. 

Bir başka araştırmacı Yu-Ru Lee ise indol-3-karbinolün bu potansiyel özelliğinden faydalanabilmek için günde neredeyse 3 kilogram çiğ Brüksel lahanası tüketmek gerektiğine işaret ederek, gruplarının, edindikleri bilgiyi geliştirmek için çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. WWP1’nin, prostat ve göğüs dahil çok çeşitli kanser cinsinde genetik olarak güçlendiği ve çok ürediği belirtiliyor. 

Araştırmanın detayları Science mecmuasında yayımlandı. 

Singapur Ulusal Üniversitesinden bilim adamları, brokolide bulunan kanser tersi probiyotikler üzerinde mühendislik çalışması yapmıştı. Geçen yıl yapılan araştırmada, işlenen probiyotiklerin kanser gelişimini engellediği ve kolorektal kanser hücrelerinin geri çekilmesini teşvik ettiği keşfedilmişti.

Başa dön tuşu