Jüpiter’in Etrafında Dönen 12 Yeni Uydu Keşfedildi

Bilim insanları, son haftalarda Jüpiter’in 12 yeni uydusunu daha sessiz sedasız kayıtlara taşıdı. Jüpiter, artık Güneş Sistemi’nde en çok uyduya sahip olan gezegen.

Kendimizi her ne kadar gelişmiş varlıklar olarak görüyor olsak da henüz içinde bulunduğumuz Güneş Sistemi’nin bile tamamını keşfedemedik. Bu küçüklüğümüzü hatırlatan yeni keşifler de son haftalarda peşi sıra geldi.

Uluslararası Astronomi Birliği bünyesindeki Küçük Gezegen Merkezi, son haftalarda Jüpiter’in etrafında dönen yeni ve henüz isimlendirilmeyen yeni ayları resmi olarak bildirmeye başladı. Jüpiter’in 12 yeni tespit edilen uydusu daha resmen kayıtlara geçti.

Jüpiter, artık Güneş Sistemi’nde en çok uyduya sahip gezegen:

jüpiter

Son haftalarda sessizce resmiyete kavuşan 12 uyduyla birlikte Jüpiter’in toplam uydu sayısı 92’ye ulaştı. Dev gezegen böylelikle bugüne kadar uydu sayısında lider olan Satürn’ü geçti. Satürn, 83 uyduya sahip durumda.

Yeni keşfedilen uydular, isimlendirilmek için çok küçük olabilir:

Sky and Telescope tarafından paylaşılan bilgilere göre 12 yeni uydu, isimlendirilmek için oldukça küçük boyutta olabilir. Ayrıca bu uyduların gezegen etrafındaki tam turunu 340 güne varan süreyle attıkları bildiriliyor.

Jüpiter’in yörüngesindeki uydular ve yörüngeleri de bu şekilde gözüküyor:

jüpiter

jüpiter

Jüpiter Benzeri Genç Bir Gezegen, Gezegenlerin Nasıl Oluştuğu Konusuna Yepyeni Bir Bakış Açısı Getirebilir

Başa dön tuşu