Hekim adayları ‘sanal hastalarla’ eğitim alacak

Dünya genelinde tıp fakültesi öğrencilerinin, gerçek hastalarla müsabakadan evvel standart hasta eğitimleriyle muhtemel hastalık senaryoları üzerinden tecrübe kazanması amaçlanıyor. Lakin Türkiye’de öğrenci sayısının fazlalığı ve tıp eğitim programının yoğunluğu nedeniyle doktor adayları bu görüşmeleri hudutlu sayıda gerçekleştirebiliyor. Bu meseleye tahlil üretmek maksadıyla Hacettepe Üniversitesi ile ses ve yapay zeka teknolojileri şirketi Sestek, TÜBİTAK’ın finansal takviyesini de alarak hem yazılı hem de kelamlı bağlantıya imkan veren “Sanal Hasta” uygulamasını geliştirmeye başladı. 

Doğal insan sesiyle konuşmaları tanıyan ve senaryolara bağlı olarak irtibat kurabilen “Sanal Hasta” uygulaması, öğrencilerin hastalarla daha tesirli irtibat kurmalarına dayanak olmayı amaçlıyor. Milletlerarası geçerlilik testlerinin akabinde hayata geçirilecek olan proje, tıp dünyasında merakla bekleniyor.

“KLİNİKTE TIBBİ YANILGILARIN AZALTILMASINA TAKVİYE OLACAK”

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Barış Sezer, “Sanal hasta uygulamasıyla tıp öğrencilerine yönelik bağlantı maharetleri eğitimi yeni bir boyut kazanacak. Geleceğin tabipleri olan öğrencilerimiz, teknolojinin eğitime entegre edilmesinin avantajlarını yaşarken bir yandan da irtibat marifetlerini teknoloji dayanağıyla geliştirme talihine sahip olacak. Standart hastalar kilo ve yaş üzere birtakım farklı özelliklere sahip oldukları için çarçabuk her senaryoya uygun hale gelemiyor. Üstelik ağır eğitim programı ve birtakım kısıtlar, öğrencilerin standart hastalarla sonlu sayıda bağlantı kurmalarına neden oluyor. Hazırlayacağımız birbirinden farklı 6 senaryo ile zenginleşecek Sanal Hasta uygulaması; klinik öncesi periyotta öğrencilerin, dilediği vakit ve ortamda çok sayıda tekrarlı uygulama yapmasına imkan sağlayarak, klinikte tıbbi kusurların azalmasına dolaylı olarak tesir edecek” dedi.

“GERÇEK BİR HASTA VARMIŞ ÜZERE DİYALOG KURULABİLECEK”

Tıp eğitiminde insan faktörünün getirdiği hudutların sanal hasta uygulamasıyla azalacağını belirten Sestek Ar-Ge Merkezleri Yöneticisi Tuba Arslan Kır ise şunları aktardı: 

“Üniversite ve sanayi işbirliğine hoş bir örnek olan sanal hasta uygulaması birçok fizikî zorluğu ortadan kaldırarak tabip adaylarının mesleğe tecrübe kazanarak adım atmalarını sağlayacak. Sestek’in diyaloğa dayalı teknolojileri sayesinde uygulama, yazılı irtibatın yanı sıra öğrencilerin karşılarında gerçek bir hasta varmış üzere kelamlı bağlantı kurmalarına da imkan tanıyacak. Üç boyutlu ve hareketli sanal karakterler içeren uygulama, öğrencilere verdiği geri bildirimlerle hangi etaplarda eksik kaldıklarını belirterek yönlendirici tekliflerde de bulunacak. Tüm süreç kayıt altına alındığı için eğitmenler de öğrencileri kolay kolay takip edebilecek.”

Başa dön tuşu