Boston Dynamics, Atlas’ın yeteneklerini gösteren yeni bir video paylaştı

Robot tasarım firması Boston Dynamics, insansı robot Atlas‘ın yeni yeteneklerinin gösterildiği bir görüntü yayınlandı. Hatırlarsanız Atlas, en son bir parkur görüntüsü ile karşımıza çıktı. Artık de insansı robot, test emelli kurulan bir inşaat iskelesinde yeni yeteneklerini gösterdi.

Atlas öğrenerek yeni yetenekler kazanıyor

Paylaşılan görüntüde “Bana tamir çantasını getir” üzere kolay bir komutun akabinde Atlas, inşaat iskelesine ulaşabilmek için tahta kesiminden faydalanıyor. Daha sonra kenarda duran ekip çantasını alarak iskeleye ulaştıran robot, tekrar aşağıya inmek için iskeledeki kutuyu kullanıyor ve görüntüyü 540 derecelik bir taklayla sonlandırıyor. 

Boston Dynamics’in insansı Robotu Atlas, yaklaşık 10 yıldır geliştiriliyor ve daima yeni yetenekler kazanıyor. Yeni görüntü da, Atlas’ın geldiği son noktayı gösteriyor diyebiliriz. Çünkü insansı robot, hem ağır objelerin hem de önüne çıkan mahzurların üstesinden rahat bir formda geliyor.

Yapılan açıklamada Boston Dynamics, Atlas’ın son bir yıl içerisinde ortam analizi, nesneleri taşıma ve engelleri aşma konusunda büyük bir ilerleme kaydettiğini söyledi. Ek olarak insansı robot, artık sırf komutlar ile kendi başına hareket edebiliyor. Bu yetenekler etkileyici olsa da, Atlas’ın gerçek misyonlarda yer alması için uzun bir vakte daha gereksinimi olduğunu belirtelim.

Başa dön tuşu