Dünyanın en uzun tuz mağarası!

Bugüne kadar dünyadaki en uzun tuz mağarasının 6400 metre uzunluğuyla İran’daki Namakdan yahut başka ismiyle “Üç çıplaklar mağarası” olduğu sanılıyordu.

Dünyanın en uzun tuz mağarası!

Ancak yapılan son araştırmalara nazaran en büyük tuz mağarasının İsrail’de Lut Gölü civarındaki Sodom Dağı’nda olduğu anlaşıldı. Malham mağarasının uzunluğu on kilometreyi geçiyor.

Kudüs’te İbrani Üniversitesi tarafından araştırılan mağara, İsrail Mağara Araştırmacıları Kulübü ve Bulgaristan’daki Sofia Speleo Kulübü tarafından tekrar incelendi. Mağaranın kalbi, içinde yüzyıllar uzunluğu heybetli tuz yapılarının büyüdüğü kısımdan oluşuyor.

Diğer damlataş mağaralarının tersine buradaki sarkıtlar çok daha süratli büyüyor. “Bir yılda yaklaşık olarak bir metre uzuyorlar” diyor Efrain Cohen.

1980’li yıllarda İbrani Üniversitesi’nden Amos Frumkin tarafından incelenen mağara 5.685 metre olarak ölçülmüştü. 30 yıl evvel metre ve pusula kullanılıyordu meğer araştırmacılar artık akıllı telefon üzerinden çalıştırılan lazer teknolojisine sahipler. Malham üzere tuz mağaraları seçkindir.

Bunlar yerkabuğundaki hareketler sonucunda tuz katmanlarının yüzeye kadar itildiği çok kurak bölgelerde oluşur. Tuz sabit değildir, çok yavaş da olsa akar. Bu durumu uzmanlar “Kayaç katmanları kaydıklarında tıpkı tüpün içindeki diş macunu üzere üst hakikat itilir” diye açıklıyorlar.

Başa dön tuşu