NASA’dan ‘nükleer roket’ çalışmalarına 125 milyon dolar yatırım

Amerikan uzay ajansı NASA, uzay seyahatlerinin önündeki en büyük pürüzlerden birisi olan uzun seyahat mühletlerine yeni tahlil yolları arıyor. Uzay ajansı artık de nükleer roket teknolojileri üzerinde yeni çalışmalara başlandığını duyurdu. Gücünü nükleer güçten alan uzay araçları daha evvel 1970’li yıllarda denenmiş lakin maliyet sorunları nedeniyle çalışmalar NASA tarafından kısa müddet sonra iptal edilmişti.

Space.com tarafından yapılan habere nazaran ABD Kongresi, nükleer termal itki sistemleri üzerinde yapılacak araştırmalar için NASA’ya 125 milyon dolarlık bir bütçe sağlamış. Uzay ajansının önümüzdeki mali yıl için belirlenen bütçesi 22,3 milyar dolar olarak geçtiğimiz hafta onaylanmıştı. Nükleer roket çalışmaları için yapılan yatırım bu bütçenin bir kesimi olmuş.

Trump idaresi nükleer takviyeli roketlerin derin uzay seyahatlerinin geleceği için çok değerli olacağını düşünüyor. Hususla ilgili konuşan ABD lider yardımcısı Mike Pence,”Güneş Sistemi’nin keşfinde ileriye hakikat gitgide yeni ve inovatif itki sistemlerine muhtaçlığımız olacak. Nükleer güç bunlardan birisi.” tabirlerini kullandı.

Gücünü nükleer fisyon gücünden alan roketler yardımıyla beşerli derin uzay seyahatlerinin önemli manada kısalabileceği kestirim ediliyor. Örneğin nükleer takviyeli bir Mars misyonu sadece 45 gün üzere bir müddette tamamlanabilecek. Günümüzde ise Mars’a gönderilen uzay araçları yaklaşık altı ayda seyahatlerini tamamlıyor.

Nükleer roket konseptinin uzay seyahatleri için bir başka büyük yararı ise yakıt kısmında olacak. Nükleer motorlarla donatılmış bir uzay aracının günümüz uzay araçlarına oranla 30 kat daha fazla yakıt rezervine sahip olabileceği belirtiliyor. Böylelikle beşerli derin uzay seyahatlerinin önündeki en büyük pürüzlerden birisi olan yakıt sorunu de çözülebilecek. 

Başa dön tuşu