İnsanlardaki Kıvırcık Saçın ‘Amacı’ Açıklandı

Pek çok insanın doğuştan sahip olduğu kıvırcık saç, aslında evrimimizin bir sonucu olabilir.

Diğer primatlar ile karşılaştırıldığında çok daha az tüylü gibi gözüken modern insanlar, en büyük saç topluluğuna kafasında yer veriyor. Peki, insanlar neden bir saça sahip ve bu saçın görevi ne? Bilim insanları, bu sorunun peşine düşen bir araştırmada oldukça ilginç sonuçlarla karşılaştı.

ABD ve Birleşik Krallık’tan bilim insanları tarafından yapılan yeni araştırma, saçımızın aslında bizi soğuk tutmakla yükümlü olduğunu ortaya koydu. Üstelik saç şekliniz de bu görevin ne kadar başarıyla yerine getirildiğinde küçük de olsa etkiliydi.

  • NOT: Araştırma, henüz akran denetimine tabii tutulmayı bekliyor ve hakemli bir dergide yayımlanmadı.

Kıvırcık saç, kafadaki ısıyı daha çok engelliyor:

kıvırcık saç

Sıcaklığı kontrol edilen bir odada, bir manken üzerinde farklı peruklarla çalışmalar yapan bilim insanları, saça sahip olan mankenlerde kafa derisindeki ısının saça sahip olmayan mankenlere göre daha düşük olduğunu gördü.

Ayrıca düz, hafif kıvrımlı ve yüksek kıvrımlı saçlar dahil farklı şekiller arasında da karşılaştırmalar yapıldı. Saçın şekilleri, ısıyı engellemekte birbiriyle hemen hemen aynı düzeyde başarılıydı. Fakat özellikle yüksek kıvrımlı saç, mankeni soğuk tutmakta daha başarılıydı. Aradaki fark henüz tam olarak paylaşılmadı.

Elde edilen bu sonuçlar da insanlardaki kıvırcık saçın, insanların ısıdan korunumu için geçirdiği evrimin bir parçası olabileceğini gösterdi. Kıvırcık saçın diğer memelilerde gözükmüyor olması da aslında bu şeklin daha yüksek verimlilik elde etmek için ortaya çıkabileceğine bir işaret.

Araştırmanın şu anki hali bioRxiv’de yayımlandı.

Hangi Yaşta Zekâmızın Zirvesindeyiz? Bilimsel Çalışmalar Tüm Ezberleri Bozar Nitelikte!

Başa dön tuşu