NASA, Ay’a göndermeyi planladığı astronotları sualtında eğitiyor

NASA, Ay’a yapacağı beşerli misyonlarda kullanılacak astronotları sualtında eğitmeye devam ediyor. Florida’da bulunan Aquarius sualtı laboratuvarında 10 gün müddetle kalması beklenen astronotlar, bu müddet zarfında NASA’nın 2024 yılına kadar başlamayı düşündüğü Ay misyonlarında kullanılacak ekipmanları test edecek ve bir dizi deney gerçekleştirecek.

10 Haziran’da başlaması planlanan 23. NASA Kuvvetli Şartlar Misyon Faaliyetleri (NASA Extreme Environment Mission Operations-NEEMO) kapsamında astronotlar, milletlerarası bir dalgıç grubuna dâhil olup Aquarius laboratuvarındaki faaliyetleri yürütecekler.

Ay’da kullanılacak araçlar test ediliyor 

Uyku ve beden yapısı mevzularında data toplayacak takımın birebir vakitte artırılmış gerçeklik yardımıyla istikamet bulma eğitimi alacağı da söz edilmiş. Ay misyonu sırasında kullanılması planlanan ve Ay’dan çekirdek örnekleri almaya yarayacak araç ile gereçlerin de test edileceği laboratuvar ortamı, suyun 19 metre altında bulunuyor.

Uluslararası Florida Üniversitesine bağlı olan Aquarius sualtı laboratuvarı, daima aktif olan tek sualtı araştırma merkezi olarak biliniyor. 6 işçi kapasiteli merkez, NASA ve ABD Donanması tarafından da sıklıkla kullanılıyor.

NEEMO’da vazifeli takım başkanı Bill Todd laboratuvarda bulunma gayelerini, “Uzayın dışında ve uzay kapsüllerinin içinde yapılması planlanan faaliyetlerin testlerini Aquarius laboratuvarı vazifesi sırasında yürüteceğiz. Araştırma merkezinin içindeyken balıkadamlardan ve astronotlardan oluşan grup, bir dizi deney gerçekleştirirken uzun periyodik uzay seyahatlerinin beşerler üzerindeki tesirlerini de inceleyecek.” kelamlarıyla açıklamış.

ABD’nin Ay’a ayak basmasının 50. yılı kapsamında gündeme gelen ve uydumuza beşerli vazifeleri tekrar düzenleme planı doğrultusunda Trump idaresi 2024 yılını maksat olarak seçmişti. NASA’nın ise bu sebeple 2020 bütçesinden ek 1,6 milyar dolar talep ettiği gündeme gelmişti. Lakin bütçe tahsisi konusunda yaşanan kahırların 2024 yılı vazifesini riske atabileceği tabir ediliyor.

Başa dön tuşu