iOS 13, FaceTime’da konuşurken gözlerinizi kameraya çevirecek

iOS 13 tanıtılalı tam olarak bir ay oldu. Şimdi beta kademelerinde olan yeni işletim sisteminin geliştirme süreci devam ediyor. Beta 3 sürümü de an itibariyle yayınlandı. Birinci bakışta büyük bir değişim içermediği söylenebilir. Lakin FaceTime uygulamasına oldukça ilginç bir özelliğin eklendiği fark edildi. FaceTime’da konuşma yaparken gözleriniz kameraya çevriliyor.

Ekrana bakan yüzlere son

FaceTime görüşmesi yaparken doğal olarak kameraya bakmak yerine ekrana bakıyoruz. Bu da konuşanların göz kontağını kaybetmesi manasına geliyor. Sorunun farkında olan Apple, FaceTime’a bu yeni özelliği ekledi. FaceTime ayarlarından etkin edilebilen özellik sonrasında siz ekrana baksanız bile, gözleriniz görüntüde yapılan oynamalarla kameraya bakıyor üzere gösteriliyor. Örneğin haberimizin başında yer alan her iki görselde de görüşmeyi yapan kişi ekrana bakıyor. Fakat FaceTime’ın yeni özelliği ile düzeltilen sağdaki fotoğrafta, kameraya bakıyormuş üzere göründüğünü söyleyebiliriz.

Henüz Apple’ın bu süreci nasıl yaptığıyla ilgili bir bilgi bulunmuyor. Özelliği keşfeden Mike Rundle’ın aktardığına nazaran şimdilik yalnızca iPhone XS ve iPhone XS Max model telefonlarda etkin edilebiliyor. Önümüzdeki günlerde Apple’ın daha ayrıntılı olarak özelliği duyurması mümkün. Zira final sürümde hangi aygıtların bu yeteneği destekleyeceği veya grup FaceTime aramalarında da kullanılıp kullanılmayacağı üzere hususlarda birçok soru işareti mevcut.

Başa dön tuşu