Bitcoin dünyanın 176 ülkesinden fazla enerji tüketiyor

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya nazaran kripto para ünitesi Bitcoin‘i ayakta tutmak için gerekli bilgi süreç gücü, dünyanın 176 ülkesinden fazla güç tüketiyor. Araştırma tıpkı vakitte Bitcoin’in global enerji tüketiminin yüzde 0.28’ini kullandığını ortaya koydu.
Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) verilerine göre kripto para ünitesinin yıllık güç tüketimi 60.45 terawatt/saat düzeyine ulaştı. Bu tüketim pahası de Bitcoin’in İsviçre, Portekiz, Danimarka ve Yunanistan üzere birçok ülkeden daha fazla güç tükettiğini gösteriyor.

Türkiye’nin beşte biri oranında tüketimi var

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın son bilgilerine nazaran Türkiye, 2018 yılında 292 terawatt/saat elektrik tüketti. Bu da Bitcoin’in yıllık bazda ülkemizin beşte biri kadar güç tükettiğini gösteriyor.
Ağ büyüdükçe doğal olarak kripto para ünitesi için gereken bilgi süreç gücü de artıyor. Bu durum Bitcoin güç tüketiminin geçen yıla nazaran değerli ölçüde artmasına neden oldu. Şu anda Bitcoin ağının büyük bir kısmı Çin’deki kömür yakıtlı güç santrallerinden besleniyor.

Başa dön tuşu