NASA’nın yeni nükleer motoru Mars yolculuğunu sadece 45 güne düşürecek

Elimizdeki uzay araçları ve teknolojileri ile Mars’a gitmemiz en âlâ senaryoda bile yaklaşık 6 aylık bir seyahat mühletini gerekli kılıyor. Mars’ın Dünya’dan daha uzakta olduğu yörünge koşullarında ise bu müddet çok daha fazla artabiliyor. Lakin NASA’nın nükleer motor projesi bu süreyi 45 güne düşürebilir.

Mars seyahatleri 45 güne düşebilir

Mevcut teknolojileri kullanarak, mürettebatlı bir Mars seyahatinin kızıl gezegene ulaşması yaklaşık altı ila dokuz ay süreceği iddia ediliyor. Münasebetiyle, seyahat süresinin yaklaşık 45 güne düşürülmesi, Mars misyonlarının yıllar yerine aylar sürebileceği manasına gelir. Seyahat mühletini kısaltmak Mars’a yapılacak misyonlarda astronotların maruz kalacağı ölümcül olabilecek yüksek radyasyon düzeylerinin tesirini düşürecektir.

NASA, 2023 yılı için NIAC (Innovative Advanced Concepts) programının bir modülü olarak nükleer bir tahrik konseptini seçti. Nükleer Termal ve Nükleer Elektrikli Tahrik (NTP/NEP) konsepti olarak isimlendirilen tahrik sisteminde “dalga rotoru” kullanılarak oluşturulan yepyeni bir tahrik sistemi sayesinde beşerli vazifeler için Mars seyahatinin 45 güne düşürülebileceği duyuruldu. Projenin ardındaki isim olan Florida Üniversitesi’nden Prof. Ryan Gosse, bu teknoloji sayesinde Mars seyahat müddetlerinin çok büyük ölçüde azaltılacağına ve beşerli misyonların sürdürülebilir olacağına inanıyor.

NASA’nın yeni nükleer tahrik konseptinin arkasında iki temel kavramın birleştirilmesi yatıyor. Birinci kavram zati beşerli uzay araçlarında kullanılan itki sistemi iken ikincisi iyon motoruna elektrikle güç sağlamak için bir nükleer reaktör kullanan ve itme kuvveti oluşturmak için gazı iyonlaştırıp hızlandırarak elektromanyetik alan oluşturan Nükleer-Elektrikli Tahrik (NEP) sistemi.

Prof. Ryan Gosse bu iki tekniği bir ortaya getirerek avantajlarını birleştiriyor. Bu iki modlu tasarı mevcut kimyasal roketlerin performansının iki katı güç üretebiliyor. Bunun da ötesinde Gosse, nükleer reaktörün sıvı hidrojen yakıtını ısıtmasından faydalanarak Dalga Rotoru (WR) kullanımını öneriyor. Bu da potansiyel gücü çok daha artırarak yüksek bir itme gücünü açığa çıkarıyor.

Başa dön tuşu