İnsan beyni buluta bağlanabilecek!

BrainNet ismi verilen sistem ile, beyne yerleştirilen nano robotlar sayesinde insan fikirlerine ulaşılabilecek. Tıpkı vakitte ulaşılan bu niyetler bulut üzerinden paylaşılabilecek. Kelam konusu projenin önümüzdeki 20-30 yıl içinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

İnsan beyni buluta bağlanabilecek!

Bilim insanları niyetlerimizi bulut üzerinden gerçek vakitli olarak birleştirebilmemize yalnızca 20-30 yıl kaldığını savunuyor. Yeni yapılan bir araştırmada ‘insan beyni/bulut arayüzü’ olarak isimlendirilen teknolojinin nasıl işleyebileceği ayrıntılı bir biçimde anlatıldı. Araştırmacılar bu sistemin önündeki manileri inceleyerek, bu pürüzlerin nasıl aşılabileceğini de ayrıyeten araştırıyor olduklarını açıkladı.

Araştırma grubunun önde gelen ismi Robert Freitas’e nazaran insanların beyinlerine yerleştirilecek olan nöral nanorobotlar sayesinde, internet ortamına direkt bağlanmak mümkün olabilecek. İnsan saçının kalınlığından daha küçük robotların gelecekte insanlığa birçok alanda yardımcı olması bekleniyor. Bu proje sinirsel nanorobotik çalışmaları da mümkün kılacak. Böylelikle insanların öğrenme kapasitelerini büyütüp zeka düzeylerini artırılabilmek mümkün olabilecek.

Araştırma başkanı Freitas “Bu aygıtlar insan damarlarında gezerek kan-beyin bariyerini aşabilecek ve kendilerini beyin hücreleri ortasında (hatta hücrenin içinde) konumlandırabilecek. Daha sonra beyinden gelen ve beyne gönderilen kodlanmış bilgileri bulut tabanlı üstün bilgisayarlar ağına aktaracak ve böylelikle beyin durumu incelmesi ve bilgi çıkarımı yapılabilecek.” diyor.

Projede birinci adımlar atıldı!
BrainNet ismi verilen bu sistem deneysel insan beyinleri üzerinde test edildi. Yapılan testlerde ise, bulut üzerinden bilgi transferi yapılması başarılı oldu. Nanoteknoloji Bilimcisi Dr. Nuno Martins ise ‘süper beyin‘ olarak isimlendirilen bu durum sayesinde, birçok insan beyninin ve makinenin ortak olarak çalışabileceğini belirtti. Martins’e nazaran bu buluş ile, farklı kültürler birleştirilerek tek bir küresel toplumun varlığından kelam edilebilmek mümkün.

Freitas, ”Kulağa bilim kurgu üzere gelen bu durum aslında yalnızca bir fanteziden ibaret değil. Aslında işin yarısını tamamlamış durumdayız. Bundan 20-30 yıl evvel bugün kullandığımız halde bir internet ağı olmadığını göz önünde bulundurursak, bugün hayatımızın her alanında sürekli bağlı olarak yaşadığımız internetin bir nevi tüm insanların kanılarını bir ortada barındıran bir irtibat ağı olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdilik bu ağa erişmek için telefon ya da bilgisayar üzere araçlar kullanıyoruz. Lakin bu aygıtların fonksiyonunu görebilecek nanorobotlar bedenimizde dolaşmaya başladığında artık rastgele bir bilgiye ulaşmak için ekstra bir aygıt kullanmamıza gerek kalmayacak.” diyor.

Yakın vakitte gerçekleşmesi mümkün değil.

Bu ileri teknolojiyi ne vakit kullanabileceğimiz konusunda şimdi net bir tarih yok, lakin araştırmacılar 20-30 yıl içinde bu türlü bir teknolojinin geliştirilebileceğini öngörüyor. Bu müddet içinde bu türlü bir teknolojinin kullanılabilir hale gelmesi için evvel gerekli teknolojileri hayata geçirilmesi gerekiyor.

Belki de en büyük mahzur, nanorobotları insan beyin dokusu ile entegre etmek olacak. Bu robotlar beynin çalışmasına yarar sağlarken çok bilgi ile beyindeki bilgi akışının tıkanmasına da sebep olabilir. Martins “Sadece global bilgi akışı ağ genişliğini bulmak değil tıpkı vakitte nöronlar ile beynimize yerleştirdiğimiz minik aygıtlar ortasındaki data alışverişini de mümkün kılmak gerekli.” diye konuştu.

Martins ayrıyeten ”Bu hayali gerçekleştirmemiz için vakit var lakin bugün bu hayale geçmişte hiç olmadığı kadar yakınız ve her geçen gün de biraz daha yaklaşıyoruz. Bu hem heyecan verici hem de korkutucu bir durum” diye kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu