Amazon, 3236 internet uydusunu fırlatmak için izin istiyor

Yörüngeden yüksek süratli internet irtibatı sağlama fikri, Elon Musk’ın Starlink projesi ile sıkça konuşulmaya başlandı. Amazon da burada bir potansiyel görmüş olacak ki kendi yörüngeden internet projesine sürat kazandırdı. FCC’den (Federal İrtibat Kurulu) 3236 internet uydusunun fırlatılması için müsaade isteniyor.

Kuiper projesi

FCC şimdiden 13.000 uydunun fırlatılması için müsaade verdi. Bunlardan 11.943 adedi Elon Musk’ın Starlink projesine ilişkin. Hatırlarsanız Starlink projesi kapsamında 60 adet uydu fırlatıldı bile. Görünen o ki Jeff Bezos bu yarışa katılmaya kararlı. Kuiper’i uzun vakitli bir proje olarak tanımlayan yönetici, 10 milyonlarca beşere internet ulaştırmayı amaçladıklarını söylüyor.

Starlink de olduğu üzere Amazon uydularının da alçak yörüngeye yerleştirilmesi sağlanacak. Amazon’un yaptığı müracaatta uydularını 590-630 km yükseklik ortasına yerleştirmeyi planladığı görülüyor. Alışılmış ki bu kadar fazla sayıda uydunun fırlatılması büyük bir operasyon gerektiriyor. Özcesi yakın vakitte son kullanıcıların erişimine açılmasını beklemek yanlışsız olmayacaktır.

Büyük teknoloji şirketleri için internet erişimini yaymak kıymetli bir proje haline geldi. Google’ın fiber internet ve Fi taşınabilir hizmetleri, Facebook’un internet droneları vs. derken birçok firmadan farklı çalışmalar görüyoruz. Elon Musk ve Jeff Bezos ortasındaki rekabet de uzaydan internet projelerine sürat kazandıracaktır.

Başa dön tuşu