Türkiye’nin ilk yerli SİHA’sı Bayraktar TB2, Kuveyt’teki uçuşunda rekor kırdı

Türkiye’nin birinci yerli SİHA’sı Bayraktar TB2, Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda rekor kırdı. Bayraktar TB2, yüksek sıcaklık ve kum fırtınası üzere şiddetli coğrafik ve iklim kaidelerinde tam 27 saat 3 dakika kesintisiz uçtu. Böylelikle daha evvel imzasını atmış olduğu en uzun müddet uçan ulusal hava aracı olma rekorunu üst taşımış oldu.

Zorlu kurallarda 27 saat 3 dakika havada kaldı 

Bayraktar TB2, ortalama 17 bin feet (5100 metre) irtifada gerçekleştirdiği uçuş için Kuveyt’teki pistten 16 Temmuz Salı günü saat 17.05’te havalandı. Havacılık tarihimiz ismine epeyce kıymetli olan bu uçuş, 42 dereceyi geçen yüksek sıcaklık ve türbülans üzere kuvvetli hava koşullarına karşın 17 Temmuz Çarşamba günü 20.08’de yapılan başarılı bir inişle tamamlandı. Bayraktar TB2, bundan önceki rekorunu 24 saat 34 dakika havada kalarak kırmıştı.

Bayraktar TB2, Kuveyt’teki rekor uçuşu sırasında 4 bin kilometre menzil kat etti. Böylelikle kara ve deniz hudutları toplamı 961 kilometre olan Kuveyt’in etrafını 4 kere kat etmiş oldu. Şu anda envanterde toplam 86 adet Bayraktar TB2 SİHA bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışındaki kritik misyonlarda rol almaya devam eden ve yüzde 93 yerlilik oranıyla üretilen SİHA’ların toplamda 110 bin uçuş saatini muvaffakiyetle geride bıraktığı söyleniyor.

Bayraktar TB2’nin öne çıkan özellikleri 

Tamamen otonom taksi, kalkış, olağan seyir ve iniş kabiliyetine sahip olan Bayraktar TB2 SİHA sistemi, kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyabiliyor. Yerleşik lazer maksat işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapma kabiliyetine sahip bulunan ulusal SİHA, amaca yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla süratli gör-ve-vur özelliğine sahip hepsi bir ortada tahlil sunan bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Foto Galeri | 18 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu