Evrende yer alan 10 farklı yıldız türü

1-Nötron Yıldızı

Nötron yıldızı, gücü biten büyük yıldızların şiddetle patlaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ortalama büyüklüğü güneş kadar olan nötron yıldızının, vakitle kara delik haline gelmesi beklenmektedir.

2-Siyah Cüce Yıldız

Beyaz cüce yıldızların sıcaklığını kaybetmesi ile ortaya çıkan siyah cüceler, milyarlarca yıl geçmesi ile oluşmaktadır. NASA tarafından yapılan araştırmalarda, kozmosta hala bir siyah cücenin oluşmadığı söylenmektedir.

3-Mavi Dev Yıldız

Kırmızı dev yıldızdan farklı olarak, yüksek ısıya sahip olan mavi dev yıldız, güneşten tam 4 kat fazla sıcaklığına sahiptir. 40.000 derece sıcaklığa kadar ulaşabilen bu cins, dünya sıcaklığının tam 2000 katından fazladır.

4-Kırmızı Cüce Yıldız

Kırmızı cüce yıldız, birebir vakitte M cücesi ya da M tipi yıldız olarak adlandırılmaktadır. Evrende en çok bulunan yıldız türü olan kırmızı cüce, en az hidrojen yakması ile bilinmektedir. Samanyolu Galaksisi’nin ortalama dörtte üçü, kırmızı cüce yıldızlardan oluşmaktadır. Bilinen en yaşlı kırmızı cüce yıldız, 13.8 milyar yılı aşkın ömrüyle evrenden daha eskidir.

Başa dön tuşu