TikTok’ta viral videolara çalışanlar karar veriyor

Forbes, TikTok ve öteki toplumsal medya platformlarında milyonlarca izlenen görüntülerin tek bir butonla TikTok çalışanları tarafından belirlendiğini sav ediyor. Şirket, hatta arkadaşlarının, iş ortaklarının ve hatta kendi hesaplarının görüntülerini öne çıkardığı olaylar olduğunu söylüyor.

Tek butonla görüntüler ateşleniyor

TikTok sözcüsü Jamie Favazza’ya nazaran bu, sıklıkla yapılmıyor; Sizin için akışındaki görüntülerin yalnızca %0,002’si ateşlenen görüntülerden oluşuyor. Bununla birlikte viral olması için öne çıkarılan görüntülerin günlük toplam görüntü görüntülemelerinin yaklaşık %1-2’sini oluşturduğu söyleniyor.

Sponsorlu gözükmüyor

Öne çıkarılan görüntüler, reklamlar yahut sponsorlu gönderiler üzere TikTok tarafından desteklendiklerini gösteren bir etiket taşımıyor. Platformun kullanıcı için seçtiği olağan görüntüler üzere görünüyor.

TikTok, görüntüleri doğal olmayan bir halde yükselten tek toplumsal medya şirketi değil. Facebook ta reklamcılar ve medya şirketlini platforma çekmek için görüntüleme sayılarını yanlışsız göstermiyor. Tam olarak birebir şey değil lakin TikTok görüntüleri organik olarak viral olmasalar bile gerçek görüntüleme alıyor üzere görünüyor ve tesiri misal.

Başa dön tuşu