İran’da Bitcoin madencileri camileri mesken tuttu

ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle milletlerarası ticaret yapmakta sorun çeken İran‘da kripto para madenciliği revaçta. Bilhassa de Bitcoin fiyatlarının yükselmesi ile birlikte bu işi kovalayanların sayısı bir epey artmış durumda.
Ancak madencilerin canını sıkan en kıymetli şey kripto para üretimi sırasında fazla elektrik harcanması. Bu nedenle İran’daki Bitcoin madencileri elektriğin ücretsiz verildiği mescitlere yöneldi.

İllegal madencilik büyük sorun

Bitcoin madenciliğinin ülkede ciddi bir endüstri haline dönüşmesi ile birlikte mescitlere akın eden madenciler bir anda gündeme oturdu. Güç Bakanlığı Sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhad, Bitcoin madenciliği nedeniyle ülkede son iki ayda güç tüketiminin yüzde 7’den fazla arttığını söyledi.
Sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan fotoğraflar İran’da illegal madenciliğin geldiği noktayı gözler önüne serdi. Bir mescide 100’den fazla Bitcoin üretme makinesinin yerleştirildiğini gösteren fotoğraf ise ilgi odağı oldu.
Söz konusu düzeneğin yılda yaklaşık 260 bin dolar gelir sağlayabilecek düzeyde olduğu belirtiliyor. İran hükümeti bu olaylar sonrasında önlem almaya hazırlandığını duyurdu.

Başa dön tuşu