NASA 2024’te Ay’a kadın astronot gönderecek

NASA tarafından 2024 yılında Ay’a bayan astronot gönderilecek vazifenin ismi Artemis olarak açıklanırken, bu vazife için bir bayan bir de erkek astronotun misyon alacağı belirtildi.

NASA 2024 yılında birinci defa bir bayan astronotu Ay’a gönderecek

1969 yılında gerçekleştirilen Ay görevine sadece erkek astronotları gönderen NASA, 2024 yılında Ay’a gerçekleştirilecek olan misyon için bayan astronata vazife vermeyi planlıyor. Apollo 11 misyonu ile Ay’a birinci sefer erkek astronotların ayak basmasını sağlayan NASA, bu kez 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Artemis isimli misyonu için bir bayan ve bir de erkek astronatu Ay’a göndermeyi planlıyor. Çalışmalarına orta verilmeden devam edilen yeni misyon için belirlenen isim bilim dünyasının dikkatini çekmeyi başarırıken, NASA tarafından bu misyona verilen isim ile ilgili yapılan değerlendirmelerde Artemis isminin Yunan mitolojisinde Ay Tanrıçası olarak bilindiği ve ismin buradan esinlenildiği düşünülüyor. 

NASA yetkililerinden Jim Bridenstine tarafından yapılan açıklamalarda, 11 yaşında bir kızı olduğunu ve Artemis ismine sahip olacak bu misyonun onun için büyük bir değere sahip olduğunu belirten Bridenstine, bu türlü bir misyon için bayan bir astronotun seçilmesinden ötürü memnun olduğunu belirtirken, gelecekte bayanların bu cins vazifelerde daha etkin rol almasını beklediğini söz etti.

Artemis vazifesi için ayrılan bütçe ne kadar?

Şuan için başlangıç etabında olan Artemis misyonu kapsamında Ay’a gönderilecek kapsül için gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında, yakın bir tarihte yapılan açıklamalarda Amerikan hükümeti tarafından bu misyonun gerçekleştirilebilmesi için yapılacak çalışmalara 21 milyar dolarlık bütçe ayrıldığı lakin NASA’nın bu bütçenin yetmediğini belirterek, ek olarak 1.6 milyar dolar daha ek bütçe talebinde bulunduğu bilgilerine ulaşıldı.

Başa dön tuşu