FBI: Kuzey Kore’li hackerlar 100 milyon dolarlık kripto çaldı

FBI, Kuzey Kore ile kontaklı iki hacker kümesinin Harmony Bridge’in 100 milyon dolarlık hack’lenmesinden sorumlu olduğunu doğrulayan bir rapor yayınladı. FBI, çalınan fonların 60 milyon dolarlık kısmını Ethereum tabanlı Railgun aracılığıyla değiştirmeye başladığını bildirdi. ZachXBT, geçen hafta fevkalâde hareketlere ait bir paylaşım yapmıştı. 

Söz konusu hareketlerin akabinde Binance CEO’su Changpeng Zhao da aklama sürecinin Huobi üzerinden yapılmaya çalışıldığını ve 124 Bitcoin’in dondurulduğunu açıklamıştı. ABD’ye nazaran çalınan varlıklar Kuzey Kore’nin balistik füze ve kitle imha silah programlarında kullanılıyor.

Kuzey Koreli hacker kümesi Lazarus‘un Harmony Bridge saldırısını Federal Soruşturma Ofisi (FBI) doğruladı. FBI, geçen haftalarda tez edilen Harmony Bridge’den çalınan varlıkların büyük kısmının deverana başladığını da onayladı. 

Kurum, saldırısının ardında Lazarus ve APT38‘in olduğunu bildirdi. Böylelikle Kuzey Koreli hacker kümesinin taarruzun ardında olduğu birinci defa yetkililer tarafından açıklanmış oldu. FBI’dan yapılan açıklamada, yapılan soruşturma ile Harmony‘den çalınan 100 milyon dolarlık sanal varlığın sorumlusunun Kuzey Kore temaslı siber aktörler Lazarus Group ve APT38 olduğunun doğrulandığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl boyunca, bu çeşit çapraz zincir köprüleri büyük oranda istismara maruz kaldı ve bilgisayar korsanları için kolay bir gaye oldu. Geçtiğimiz yıl zincirler ortası köprülere yapılan 13 farklı hücumda 2 milyar dolardan fazla kıymette kripto para çalındı.

Başa dön tuşu