3 Türk bilim insanı kanserle savaşmak için hücre üretti

Bilim dünyasında yaşanan ve çok büyük yankı uyandıracak son gelişme ile 3 Türk bilim insanı kanser hücrelerini öldüren hücreleri üretmeyi başardıklarını açıkladı.

3 Türk bilim insanı kanserle savaşmak için hücre üretti

Bilindiği üzere sıhhat alanında bilim insanları tarafından devası bulunmak istenen en değerli hastalık kanser. Bu mevzu ile ilgili çalışmalar dünya genelinde birçok bilim insanı tarafından yürütülmekte. Bu alanda araştırmalar yapan 3 Türk bilim insanı, Biyomühendisler Dr. Tolga Sütlü, Dr. Adil Doğanay Duru ve Prof. Dr. Batu Erman yürüttükleri çalışmaların sonucunda kanser hücrelerine karşı çaba ederek onları öldüren savaşçı hücreler geliştirdiklerini açıkladılar. Mevzu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Dr. Tolga Sütlü, hücresel immünoterapi olarak isimlendirdikleri proje kapsamında, hastanın bedeninden alınan kanda yer alan bağışıklık sistemi hücrelerinin, kanser hücreleri ile savaşmaları için tekrar programlanmasını öngördüklerini belirtti. Hücreleri modifiye ederek kanser hücrelerine karşı savaşmaları için hazırladıklarını belirten Sütlü, hücrelerin hazırlanma sürecinin 2-3 hafta kadar sürdüğüne sözlerinde yer verdi. 

Projeye TÜBİTAK’tan dayanak bekleniyor

Konu ile ilgili geliştirilen ve tümör hücrelerini öldürerek kanseri kurutmayı başaran proje, European Journal Of Immunology’de (Avrupa İmmünoloji Dergisi) yayımlandı. Bu çalışmayla ilgili olarak Dr. Tolga Sütlü, geliştirilen proje için TÜBİTAK başvurusu yaptıklarını ve Patent başvurusu yapılan projenin 2. basamağı için harekete geçtiklerini belirtirken, TÜBİTAK’tan olumlu geri dönüş olması halinde 3 yıl içerisinde Cilt kanseri hastalarında bu tedavi metodunu kullanmayı düşündüklerini söz etti.

Başa dön tuşu