Bentley’in geleceğini gösteren elektrikli ve otonom konsept: EXP 100 GT

Lüks araba üreticisi Bentley, kısa bir müddet evvel ipucu görsellerini yayınladığı sıra dışı konsepti EXP 100 GT üzerindeki örtüyü kaldırdı. Büsbütün elektrikli lüks bir gran turismo olarak karşımıza çıkan konsept, İngiliz markanın 2035 yılında geleceği noktayı gözler önüne seriyor.

Aynı vakitte markanın 100. kuruluş yıl dönümüne de işaret eden Bentley EXP 100 GT konseptinde dört elektrik motoru bulunuyor. Bu motorlar sayesinde toplamda 1500 Nm torka sahip olan araç 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyenin altında tamamlıyor. Bentley EXP 100 GT konseptinin azamî suratı ise 300 km/s olarak ölçülüyor.

Gövde yapısıyla Vision Mercedes Maybach 6 konseptini anımsatan Bentley EXP 100 GT konsepti 5.8 metre uzunluğa ve 2.4 metre genişliğe sahip. Aracın yükü ise 1,900 kilogram. Bu boyutlardaki bir araçta bataryaların da bulunduğunu düşünürsek, kelam konusu tartının epey etkileyici olduğunu söylemek mümkün.

15 dakika şarj ile 560 km menzil

Unutmadan ekleyelim; EXP 100 GT konseptinin batarya kapasitesi açıklanmamış fakat dolu batarya ile 700 km yol alabildiği belirtilmiş. Gelecekteki bataryaların güç yoğunluğu bakımından günümüzdekileri beşe katlayacağına inanan şirket, şarj konusunda da 15 dakikada %80 dolum üzere umut verici bir bedel vadediyor. Bu da sırf 15 dakika bekleyerek 560 km üzere uzun bir menzil elde edebileceğiniz manasına geliyor.

Bentley EXP 100 GT konsepti sadece elektrikli değil birebir vakitte otonom bir araç. Hasebiyle en etkileyici özelliklerinden biri yapay zeka dayanağına sahip bir şahsî asistan. Beş farklı sürüş modu ve üç farklı koltuk konfigürasyonuna sahip araçta yolcuların göz ve baş hareketlerini takip eden, tıpkı zamanda kan basıncını da ölçebilen bir sistem bulunuyor. 

Foto Galeri | 15 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu