Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1

Çiftçiler için büyük kolaylık sağlayacağı düşünülen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 ilerleyen etaplarda ziraî faaliyetlerde aktif rol alabilir.

Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1  

Root AI tarafından geliştirme çalışmaları sona gelindiği belirtilen ve tek başına domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 modeli çiftçilere birçok hususta yardımcı olacak üzere görünüyor. Bilindiği üzere ziraî üretimlerde eserlerin ziyan görmeden toplanabilmesi büyük kıymet arz ediyor. Çiftçiler tarafından yürütülen ziraî faaliyetlerde bilhassa kısa mühletler içerisinde eserlerin toplanması gerekmekte ve bu kapsamda iş gücü konusunda hem vakit hem de yüksek bütçeler ayırmak gerekiyor. Geliştirme kademesinin sonuna gelindiği belirtilen Virgo 1 ile çiftçilerin yaşadığı bu büyük sorun tahminen de büyük ölçüde tahlile kavuşturulabilir.

Maliyet ve iş müddeti sıkıntılarını çözebilmek ismine Root AI şirketinin ziraî faaliyetlere yönelik birinci robotu olduğu belirtilen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 modeli Amerika ve Kanada’da gerçekleştirilen deneme çalışmalarında domateslere ziyan vermeden onları toplayabiliyor. Test çalışmalarında başarılı sonuçlar alınan robotik kolda yer alan plastik parmaklar sayesinde domatesler tek tek ve ziyan vermeden toplanabiliyor. Robotik kolda yer alan plastik parmakların yiyeceklere temas için uygun plastik gereçten yapıldığı belirtilirken, parmakların yıkanması ve temizlenmesinin de hayli kolay olduğu tabir ediliyor.

Virgo 1 hangi tarım eserlerinde kullanılabiliyor?

Önümüzdeki yıl içerisinde çiftçilerin kullanımına sunulması beklenen aygıt sensör ve kameraları sayesinde olgunlaşmış ve tam olgunlaşmamış domatesleri ayırt edebiliyor ve bu sayede yalnızca olgunlaşmış olanları toplayabiliyor. Yapay zekaya sahip olan Virgo 1 isimli robotik kol sahip olduğu geliştirilebilen yazılımı sayesinde farklı eserler için de özelleştirilebiliyor.

Başa dön tuşu