Savunma sanayisinde 2023 yılı ihracat hedefi 6 milyar dolar

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, yerli savunma sanayi kesimi hakkında açıklamalarda bulundu. 2023 için ihracat amacını açıkladı.

Türkiye, savunma ve havacılık bölümünde 2022’de 4,4 milyar dolar ihracat elde ederek tarihin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi. 2023’te çıtayı daha da üst taşımayı hedefleyen Demir, “2022 ihracat sayılarını beklediğimiz ölçüde yakaladık ve aştık. 2023 için 6 milyar doları gözümüze kestiriyoruz, çok daha üstü de olabilir.” dedi.

“Kritik teknoloji ve eserlerde dışa bağımlılığı kabul etmiyoruz”

Ambargoların yerli savunma endüstrisine büyük deneyim kazandırdığına dikkat çeken Demir, “Ambargolar devam edecektir, yumuşama olan yerler var lakin bu bizim hakikaten ilgilenmediğimiz bir bahis. Bize vermek için yalvarsalar dahi kritik ve stratejik hiçbir eser ve teknolojide dışa bağımlılığı kabul etmiyoruz. Dersimizi aldık, durmadan yola devam edeceğiz. Bu mevzuda kararlıyız.” tabirlerini kullandı.”

Milli Muharip Uçak için yurt dışından davetler var

TUSAŞ tarafından geliştirilen 5+ jenerasyon özelliklere sahip olacak Ulusal Muharip Uçak, şimdiden öbür ülkelerin ilgisini çekmiş durumda. Demir’in açıklamalarına nazaran Azerbaycan, Endonezya, Pakistan ve Malezya; Ulusal Muharip Uçak ile ilgili görüşmeler için çeşitli davetlerde bulundu.

Başa dön tuşu