Oxford Üniversitesinin Paylaştığı Soruyu Çözebilecek misin?

Oxford Üniversitesinin resmi Twitter hesabından sorulan ve insanların canhıraş çözmeye çalışarak viral hale getirdiği bu soruyu çözebilecek misiniz?

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford, resmi Twitter hesabı üzerinden bir matematik sorusu paylaştı ve ‘Bu soruyu çözebilir misiniz?’ diye sordu. E haliyle paylaşılan soru Oxford tarafından olunca yüzlerce ve hatta binlerce insan çözmeye çalıştı.

Biz de Twitter hesabımızdan Oxford’un sorduğu bu soruyu sizlerle paylaşmıştık. İnsanların cevabı konusunda bir türlü mutabık olamadığı bu soru neymiş gelin bir görelim.

Bir parça kâğıdın uzunluğu kaç santimdir?

Oxford’un paylaştığı Cambridge değerlendirme sorusunda şunu soruyor:

İki eşit dikdörtgen kâğıt parçası, 5 cm üst üste gelecek şekilde uç uca eklenmiştir. Dikdörtgenlerin biri, aşağıdaki yapıyı oluşturmak için katlanmıştır (ölçekli değil). Bütün yapının toplam uzunluğu 75 cm ise bir kâğıt parçasının uzunluğu ne kadardır?

Çözmeye başladınız mı?

Cevabı bulabildiniz mi?

44,5 mu buldunuz?

O zaman yanlış buldunuz, hadi gelin çözüme geçelim

Aslında sorunun çözümü oldukça basit. Hatta sorunun kendisi de oldukça basit bir lise geometri sorusu. Çözüm için ilk kavramamız gereken şey, soruda bize iki kâğıdın üst üste verildiği ve bu üst üste gelen kısmın 5 cm uzunluğunda olduğu.

Toplam uzunluğumuza bu 5 cm’i ekleyince 80 cm elde ediyoruz, bunu şimdilik cebimizde tutalım. Soruda bize ayrıca sağdaki kâğıdın katlandığını ve katlanan kısmın 3 cm uzunluğunda olduğu veriliyor. Bunları düzleştirdiğimiz zaman toplam uzunluğumuz 6 cm daha uzuyor. Yani en sonunda iki adet düzleştirilmiş ve uç uca eklenmiş kâğıt parçasının toplam uzunluğunun 86 cm olduğunu buluyoruz.

Geriye kalan tek yapmamız gereken şey, 86’yı 2’ye bölmek: Cevap 43!

Başa dön tuşu