Boeing 737 Max tipi uçaklarda yeni bir hata tespit edildi

Havacılık dalı uçuş güvenliğine son derece değer verse de ne yazık ki vakit zaman uçak kazaları oluyor. Son beş ayda iki kere kazaya karışan Boeing 737 Max tipi uçaklar da bunun en son örneği.
Üretici Boeing şirketi, sistemindeki kusurlar nedeniyle iki defa felakete yol açan uçaklardaki yanlışları gidermek için çalışmalarını sürdürüyor. Fakat görünüşe bakılırsa bu süreç daha da uzayacak.
Reuters’ın yeni haberine nazaran ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 MAX 8 ve 9 tipi uçaklarda yeni bir hata tespit etti. Yani uçakların yine “uçuş lisansı” alabilmesi için bu yanlışın da düzeltilmesi gerekecek.

Uçuş bilgisayarında sorun var

FAA tarafından yapılan simülatör testlerinde B737’lerin uçuş bilgisayarında veri sürece yanlışı olduğu belirlendi. Kelam konusu yanlışın uçağın, pilotların denetimi dışında irtifa kaybetmesine yol açabileceği söyleniyor. ABD Federal Havacılık Yönetimi sorunun kaynağı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.
Ancak bu Boeing’in en güzel senaryoda 8 Temmuz‘a kadar sertifikasyon test uçuşunu yapamayacağı manasına geliyor. Reuters’e konuşan bir kaynak daha fazla gecikme olabileceğini de söz etti. Dünya genelinde getirilen uçuş yasakları nedeniyle 737 Max’ler, 13 Mart‘tan bu yana uçuş yapamıyor.

Başa dön tuşu