Modüler Mac Pro tanıtıldı

Apple’ın profesyoneller için geliştirdiği ve uzun bir müddettir güncellemesini beklediğimiz Mac Pro nihayet WWDC 2019 konferansında sahneye çıktı. Büsbütün yeni bir görünüm kazanan Mac Pro modüler bir üsluba bürünmüş.

Yeni Mac Pro özellikleri ve fiyatı

Orijinal Mac Pro esasında klâsik bir kasa dizaynına sahipti. Apple 2013 yılında silindirik bir tasarım ile büsbütün eseri yenilemişti. Bununla birlikte bileşenlere erişimin güç olduğu tenkitleri artınca Apple modüler bir dizayna geçiş yapmaya karar verdi.

Yeni Mac Pro eski klâsik dörtgen dizaynına geri dönmüş. Üst kısımda paslanmaz çelik iki kulp ile modüler tasarım desteklenmiş. Kasa içerisindeki bileşenlerin 360 derecelik erişime sahip olduğu tabir ediliyor. Böylelikle yükseltme süreçleri kolaylaşıyor.

 

28 çekirdeğe kadar Intel Xeon işlemcilerle donatılan yeni Mac Pro 12 DIMM slotlu 2933MHz ECC bellek takviyesi sunuyor ve 1.5TB düzeyine kadar RAM seçeneği mevcut. Kasa içerisinde 8 PCI slotu, 4 iki taraflı slot ve 3 tek taraflı slot yer alıyor. Infinity Fabric ilişkisi ile iki adet Radeon Vega ekran kartı bağlanabiliyor.

300W güç tüketen Mac Pro kasası için 8 çekirdekli işlemci, 32GB RAM ve 256GB SSD konfigürasyonu 5999$ fiyat etiketine sahip. Bunun üzerinde farklı seçenekler de olacak. Ayrıyeten 3x8K yahut 12x4K yayın imkânı sunan yeni bir Afterburner kartı da duyuruldu. Satışlar sonbahar aylarında başlayacak.

 

Başa dön tuşu