Dünya’nın merkezinde olduğu dev uzay baloncuğu haritalandırıldı

Günlük hayatınızda bunu fark etmeyebilirsiniz, lakin bilim beşerlerine nazaran hepimiz bir düzine kadar yıldızın patlayarak oluşturduğu dev bir “süper baloncuk” tarafından sarılmış durumdayız. Yerel Kabarcık olarak bilinen bu yapı, Güneş sistemi etrafında yaklaşık 1000 ışıkyılı boyunca uzanıyor. Bu yapı galaksimizde süpernova serpintileri tarafından üretilen sayısız benzeri baloncuktan yalnızca biri pozisyonunda.

Bilim beşerlerine nazaran Dünya ve Güneş Sistemi, bahsi geçen Mahallî Kabarcık’ın ortasında yer alıyor. Kozmik muhteşem kabarcıklar onlarca yıldır epey gizemli kaldı, fakat son astronomik ilerlemeler sonunda yapıları hakkında değerli ayrıntılar ortaya çıkarıldı. Yalnızca son birkaç yıl içinde, araştırmacılar Mahallî Kabarcık’ın geometrisini üç boyutlu olarak haritaladılar.

15 büyük yıldızın patlaması neden oldu

Şimdi ise bilim insanlarından oluşan takım, Harvard & Smithsonian’daki Astrofizik Merkezi’nde (CfA) Theo O’Neill liderliğinde yaptıkları çalışmalar sonucunda “bir muhteşem kabarcık üzerindeki manyetik alanın ilk 3 boyutlu haritasını” ortaya koydular. Çalışmanın akıl hocası astronom Alyssa Goodman, “İlk defa Güneş sisteminin dışında 3B alanın neye benzediğine dair bir varsayım var.” dedi.

Araştırmalara nazaran bu kabacığın oluşmasına en az 15 büyük yıldızın patlaması neden oldu. 1970’lerde gökbilimciler, geniş boşluk içinde yaklaşık 14 milyon yıldır hiçbir yıldızın oluşmadığını fark etmişti. Bunun akabinde devasa boşluğa “Yerel Kabarcık (Local Blob)” ismi verilmişti. Bu alanların yüzeylerinde hidrojen ve helyumun ağır olduğu biliniyor ve bu sayede bu kısımlarda yeni yıldız oluşumu mümkün oluyordu.

Ortaya konan harita daha evvelki misyonlardan elde edilen bilgilerin bir ortaya getirilmesiyle oluşturuldu. Evvelki tarihlerde yapılan iki boyutlu manyetik alan müşahedelerini üç boyutlu bir modele aşılamak için araştırmacılar, manyetik aktivitenin yanı sıra gözlemlenen tozun birçoklarının balonun genişleyen yüzeyinde yer aldığını varsaydılar. Bu varsayımlar teorilerle uyumlu olsa da Goodman, gelecekteki müşahedelerin takımın temel haritasına çok daha fazla karmaşıklık katacağını belirtti.

Öte yandan Güneş sisteminin bu kabarcığın merkezinde olması ise yalnızca talih. Güneş’in bu kabarcığın içine yalnızca 5 milyon yıl evvel girdiği belirtiliyor. Yaklaşık 8 milyon yıl sonra ise balonun içinden çıkılacak.

Başa dön tuşu