Google analitik uzmanı Looker’ı 2.6 milyar dolara satın aldı

Günümüzde web ve uygulama analitikleri büyük kıymet taşıyor. En küçük uygulama geliştiricisinden buluta ve büyük web platformlarına kadar çabucak her noktada aktivitelerin tahlil edilmesi aranan bir özellik haline geldi. Google bu bölümde tesir alanını genişletiyor.

Önemli hamle

Gelen bilgilere nazaran Google, web analitiği konusunda son devrin beğenilen teşebbüslerinden Looker’ı satın aldı. Geçtiğimiz aylarda 280 milyon dolar yatırım alarak dikkat çeken Looker toplam pahasını 1.6 milyar dolara çıkarmıştı. Google’ın Looker için ödeyeceği ölçü 2.6 milyar dolar.

Looker sunduğu analitik araçları ile 1600 civarında kurumsal müşteriye sahip ve 100 milyon dolar civarında da gelir elde etmişti. Bu yıl gelirin yüzde 70 civarında artacağı kestirim ediliyor.

Looker ve Google esasen uzun bir müddettir iştirak yapıyordu. İki firmanın ortak 350 müşterisi bulunuyor. Bu bakımdan Looker’ın satın alınması sürpriz olmadı. Google Cloud platformuna entegre edilecek Looker teknolojilerinin bulut altyapısı bölümünde Google’ın elini epey güçlendireceği söz ediliyor.

 

Başa dön tuşu