Dünya’da Yaşanacak Kadar Temiz Havası Olan Yer Kalmadı

Avustralya’daki Monash Üniversitesindeki araştırmacılar, yaptıkları bir araştırmada gezegenimizde hava kirliliği nedeniyle yaşanabilecek kadar temiz bir havaya sahip olan hiçbir yerin kalmadığını açıkladı.

Çağımızın en büyük ve en tehlikeli problemlerinden birisi olan hava kirliliği, her yıl 8 milyondan fazla insanın ölümüne neden oluyor. Ağırlıklı olarak fosil yakıtlar nedeniyle oluşan hava kirliliği, PM2.5 isimli parçacıklar nedeniyle insanların akciğer kanseri, kalp krizi ve kalp hastalıklarıyla boğuşmasına neden oluyor.

Avustralya’daki Monash Üniversitesindeki araştırmacılarsa dünyada bir ilki başararak gezegenimizdeki hava kirliliğinin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını araştırdı. Sonuçlarsa ne yazık ki çok kötü.

Dünya geri dönülemez bir noktaya ulaştı

Monash Üniversitesindeki araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile ortaklaşa yaptığı araştırmada gezegenimizdeki hava kirliliğinin ne boyutta olduğunu öğrenmek için kolları sıvadı. Hava kirliliğini ölçmek için kullanılan ve 65 ülkede bulunan 5.446 gözlem cihazından toplanan verileri makine öğrenimi ile inceleyen uzmanlar, ağırlıklı olarak ABD, Avrupa ve Asya’daki ülkelerin hava kirliliğinin bireylerin sağlığına ciddi zarar verecek kadar arttığını tespit etti.

Ancak araştırmanın asıl dikkat çeken noktasıysa kutuplar haricinde Dünya’nın neredeyse her yerinde bulunan tüm gözlem cihazlarının yüksek sonuçlar vermesiydi. Bu da ne yazık ki gezegenimiz üzerinde sağlıklı yaşanacak bir kara parçasının kalmadığını gösteriyor.

Yangınlar da hava kirliliğini arttırıyor

Araştırmacılar ayrıca fosil yakıtlara ek olarak orman ve diğer tür yangınların da hava kirliliğini ciddi oranda arttırdığını tespit etti. Yanan ağaçların oluşturduğu kirliliğe ek olarak yok olan ormanların da bu sorunu düzeltmek için yetersiz kaldığını belirten uzmanlar, Dünya’nın artık son saatlerini yaşadığını belirtti. Yapılan tespitlere göre hava kirliliği oranı o kadar arttı ki artık alınacak önlemler sadece bu durumu yavaşlatabilir.

Fosil Yakıtlara Tövbe Ettirecek Araştırma: Hava Kirliliği Sperm Sayısını Azaltıyor

Dünya Sağlık Örgütüyse yaptığı açıklamada dünyanın dört bir yanında havaya yayılan nitrat, karbon, sülfat ve arsenik karışımından ortaya çıkan PM2.5’in önümüzdeki yıllarda daha çok cana mâl olabileceğinin sinyallerini verdi.

Kaynak :
https://www.sciencealert.com/almost-nowhere-on-earth-is-safe-from-air-pollution-now-scientists-warn

Başa dön tuşu