Yakını görme bozukluğu yaşayanlar için otomatik odaklanabilen gözlük geliştirdi

Yaşlandıkça doğal olarak görme yeteneğimiz azalmaya başlar. Ne yazık ki bu durumda doktora gidip âlâ bir gözlük yazdırmaktan öbür yapılabilecek çok fazla şey yoktur. Lakin, Stanford Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, kullanıcının objelere daha yeterli odaklanmasına yardımcı olabilecek “Autofocals” olarak isimlendirilen bir gözlük geliştirdi.
Yaşlandıkça sertleşen göz merceği eskisi kadar güzel odaklama yapamadığı için yakını görme zorlaşır. Dünya genelindeki 1.8 milyar insanın “Presbiyopi” olarak bilinen bu görme bozukluğundan muzdarip olduğu biliniyor. Araştırmacıların geliştirdiği bu gözlük, yakını görme sorunu yaşayan hastaların baktıkları şeye odaklanmalarına yardımcı olacak.

Prototip VR gözlüklere benziyor

Prototip şu anda sanal gerçeklik gözlüklerine benziyor olsa da, takım sonraki versiyonları daha taşınabilir hale getirmeyi hedefliyor. Geliştirilen gözlük insan gözünün doğal “otofokus” düzeneğini taklit ediyor. İçinde, görme değişikliklerine ahenk sağlayan sıvı dolu lensler var. Ayrıyeten kişinin nereye baktığını haritalayan ve objeden ne kadar uzakta olduğunu belirleyen bir göz izleme sensörüne de sahip.
Standord araştırmacıları, lensleri yahut göz izleme teknolojisini kendileri icat etmemiş olsa da, hepsini bir ortaya getiren özel bir yazılım geliştirdiler. Böylece gözlük kişinin baktığı obje yakın ya da uzak olsun her vakit için çok keskin odakta tutabiliyor. Bunu da odak derinliğini değiştirerek yapıyor.
Presbiyopili 56 kişi üzerinde yapılan küçük bir testte, bu gözlüklerin olağan okuma gözlüklerinden daha tesirli olduğu sonucuna varıldı. Lakin başta da belirtiğimiz üzere prototip hayli kaba ve reçeteli gözlüklerin yerini alabilmesi için daha da taşınabilir hale gelmesi gerekiyor. Yani bu gözlüğün hayatımıza girebilmesi için önümüzde hatırı sayılır bir vakit var.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu