iOS 13 otomatik olarak bilinmeyen numaraları engelleyecek

Son periyodun taşınabilir dünyada en çok öne çıkan mevzularından birisi yüklü olarak reklamlardan oluşan bilinmeyen davetler. Mağazalarda bununla ilgili sayısız uygulama yer alırken platform geliştiriciler de yerleşik olarak kullanıcılara takviye olmaya çalışıyor.

Yönlendirme yapıyor

Apple iOS 13 sürümü ile birlikte iPhone kullanıcıları da yeni bir yaklaşımla bilinmeyen numaralardan korunacak. Sistem bilinmeyen numaradan bir arama geldiğinde otomatik olarak sesli ileti kutusuna yönlendiriyor. Böylelikle kullanıcının bir aksiyon almasına gerek kalmıyor.

Genelde numara engelleme uygulamaları davet ekrana düştükten sonra devreye giriyor ve kimileri daha çalmadan engelleniyor lakin karşı taraf davetin ulaştığını anlamış oluyor. Apple’ın tahlili ise karşı tarafı da düşünüyor.

Sistem kullanıcının rehberini, maillerini araştırıyor ve numaraları indeksliyor. Gelen davetleri da buna nazaran algılayarak bloke ediyor. Böylelikle örneğin bir geri arama durumunda ezkaza engelleme de yapılmamış oluyor. Elbette iş gereği ağır arama davet trafiği yaşayanlar için bu sistem sağlıklı olmayabilir.

 

Başa dön tuşu