Tesla, Çin’deki Model S’in neden park halindeyken alev aldığını açıkladı

Geçen Nisan ayında, Çin’in Şangay kentinde bulunan bir otoparkta park halindeki Tesla Model S‘in alev alarak patlaması gündeme bomba üzere düşmüştü. Güvenlik kameraları tarafından an be an kayıt altına alınan olayın akabinde Tesla bir açıklama yaparak hususla ilgili araştırma başlattığını duyurdu.
İncelemelerini tamamlayan şirket 21 Nisan‘da Şangay’da meydana gelen olayı açıklığa kavuşturdu. Tesla, ilk nesil Model S’in tek bir batarya modülündeki arıza nedeniyle alev aldığını belirtti. Yeraltı otoparkında meydana gelen patlama, elektrikli arabanın yanındaki öbür araçların da hasar görmesine neden olmuştu.

Şirket güncelleme yaptı

Tesla bir daha bu tıp olayların yaşanmaması ismine çabucak harekete geçti. Şirket Model S ve Model X araçlarındaki şarj ve termal yönetim ayarlarını bir OTA güncellemesi ile revize etti. Kelam konusu güncelleme pilin daha fazla korunmasına ve pil ömrünün artırılmasına yardımcı olacak. Tesla, elektrikli arabaların yanma ihtimalinin akaryakıtlı araçlara kıyasla 10 kat daha düşük olduğunu söylüyor.

Başa dön tuşu