Apple, Google, Microsoft ve WhatsApp’tan şifreli sohbetlere erişim önerisine itiraz

Teknoloji bölümünün önde gelen şirketleri, hükümetlerin kullanıcıların bildirilerine ve sohbet yazışmalarına erişme fikrine uzun vakittir karşı çıkıyor. Artık ise İngiltere Hükümet İrtibat Merkezi’nin (GCHQ) getirdiği “şifreli sohbetleri gizlice dinleme” önerisi, açık bir mektupla kınandı.
GCHQ’daki kıdemli istihbarat yetkilileri birinci olarak 2018’in Kasım ayında “ghost protocol” (hayalet protokol) fikrini ortaya atmıştı. Bu teklif çerçevesinde GCHQ ve başka kolluk kuvvetlerinin WhatsApp üzere şifreli mesajlaşma hizmetlerindeki sohbetlere “hayalet” olarak dahil olabileceği belirtildi.
İngiltere Hükümet İrtibat Merkezi’nin planladığı şey istihbarat ünitelerinin şifrelenmiş sohbet oturumlarına “CC” olarak eklenmesi ve kullanıcıların bu durumdan haberdar olmaması üzerine konseyi olduğu için reaksiyonla karşılandı.

Kullanıcı itimadını sarsacak bir öneri

Mektubu imzalayan WhatsApp, Apple, Google ve Microsoft üzere 50’den fazla şirket, dijital güvenlik ve temel insan hakları için “ciddi bir tehdit” olarak gördükleri teklife, bir çok sebepten ötürü karşı çıkıyor.
Öncelikle bu şirketlerin “hayalet protokol“ü de işin içine katarak uygulama ve yazılımlarını yeniden oluşturmaları gerekecek. İkincisi ve daha da kıymetlisi kullanıcı güvenliğinin ve inancının ciddi anlamda sarsılacak olması.
Mesajlar ne olursa olsun üçüncü taraflarla paylaşılıyorsa, şifrelemenin bir manası kalmıyor. İmza sahipleri bunun yerine GCHQ’yu “gizlilik haklarını, siber güvenliği, kamu itimadını ve şeffaflığını korumaya” odaklanmaya davet ettiler.

Başa dön tuşu